reklamı kapat

POPÜLER

Apple Car

Apple Car otomobil projesi için kilit bir fabrika haberi geldi

Apple, bugün bir kez daha Apple Car elektrikli otomobil haberiyle gündemde yer alıyor. Bu sefer merkezde Foxconn var.

Apple Car gündeme en son bir yönetim haberiyle geldi. Apple’ın Project Titan olarak geçen ilk araç projesini yönetmesi için Ağustos 2018’de eski Tesla kıdemli mühendis Doug Field’ı işe almıştı.

Ancak bu macera geçtiğimiz haftalarda sona erdi ve Doug Field Apple’dan ayrılarak Ford’a geçti. Doug Field’ın yerini alan isim ise Apple Watch yöneticilerinden Kevin Lynch oldu.

Aktif olarak masada olan ancak halen çok uzakta bulunan araç, ortaya çıkan son işaretlere göre direkt olarak ABD’de üretilebilir. Çünkü Apple’ın en büyük iPhone tedarikçilerinden olan Foxconn, Ohio’da yer alan General Motors’un otomobil fabrikasını 230 milyon dolara satın aldı.

Apple’ın ilk tamamen elektrikli otomobil modelini direkt olarak bu fabrikada üretebileceği düşünülüyor ve bu durum firma için gerçekten çok mantıklı ve uygun görünüyor. Ancak Apple’ın üretim konusunda sadece Foxconn ile çalışmak istemediği, sürece otomobil üretimi için başka firmaları da dahil etmek istediği biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Car elektrikli otomobil için daha önce atılan önemli adımlar şunlar olmuştu.

Apple Car elektrikli otomobil modeli daha önce Ulrich Kranz detayı ile ses getirmişti. BMW’de elektrikli temelli i3 ve i8 otomobil projelerinden çalışan, elektrikli otomobil firması Canoo‘nun kurucularından olan Ulrich Kranz, Apple’da Apple Car projesi için görev yapmaya başlamıştı.

Ondan önce ise ilk aracın pil üretimi ile alakalı bir bilgi ses getirmişti. Apple’ın ilk aracın pil üretimi için Tayvan merkezli firmalar ile çalışmak istediği aktarıldı. Apple’ın pili direkt olarak ABD içerisinde üretmek istediği de söylenmişti.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modellerinden AirPods Max