reklamı kapat

POPÜLER

Apple Car

Apple Car için tarih geldi, direksiyon ve pedal tarihe karıştı

Apple, bugün bir kez daha Apple Car elektrikli otomobil haberiyle gündemde yer alıyor. Bu sefer oldukça özel teknik detaylar gündemde.

Apple Car en son eski Tesla otomatik pilot yazılım direktörü Christopher “CJ” Moore‘un şirkete katılmasıyla gündeme gelmişti. Tesla şu an pazarın en gelişmiş otomatik pilot sistemlerinden birisine sahip ve bu açıdan Moore’nin Apple’a geçmesi çok önemli bulunmuştu.

Bugün ise araç için daha önemli bilgiler geldi. Bloomberg’in haberine göre araç için çıkış hedefi 2025 yılı olarak belirlenmiş durumda. Ayrıca araç hiç de standart bir yapıda karşımıza çıkmayacak gibi görünüyor. Çünkü Apple imzalı ilk tamamen elektrikli otomobil modelinin direksiyon ve pedallar olmadan yollara çıkarılacağı aktarılıyor.

Bu açıdan tamamen otonom yani sürücüsüz kontrol özelinde hazırlanan araç, yüksek ihtimalle tam bir gelecek gösterimi olacak ve sürücüyü devreden çıkararak araç içerisindeki herkesi birer yolcu haline getirecek. Araç için kendisi özel bir işlemci geliştirdiği gelen bilgiler arasında olan Apple, söylendiği kadarıyla ilk modeli genel şarj standartlarının dışına da çıkarmayacak.

Yani Apple’ın otomobili standart şarj istasyonlarıda rahatlıkla doldurulabilecek. Kendisi özel şarj istasyonları kurmak istemediği için bu yolu seçen teknoloji devi, bu konuda tüketicilerden de olumlu yorumlar alacak. Apple’ın bu araç üzerinde 2014 yılında bu yana çalıştığını belirtmekte fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Car elektrikli otomobil için planlar daha önce duyduğumuz kadarıyla tam olarak istenildiği gibi gitmiyor

Örneğin Apple’ın araçta lityum-iyon yerine lityum demir fosfat (LFP) pil paketi kullanmak istediği, bunun için Çin merkezli CATL ve BYD firmaları ile görüşüldüğü ancak anlaşma sağlanamadığı aktarılıyor.

Kaynaklara göre Apple, CATL ve BYD’den ABD’de bir üretim tesisi kurmalarını ve Apple’a özel bir takım kurulmasını istemiş. Ancak iki firma da buna sıcak bakmamış ve bu yüzden anlaşma şimdilik iptal olmuş. Apple, ilk otomobil modelinin bazı parçalarını ABD’de üretmek istiyor ancak görüleceği üzere birçok yabancı tedarikçi buna pek sıcak bakmıyor.

Aracın çıkışı elbette çok yakında değil ancak yine de bu tarz gelişmelerin planlarını ciddi şekilde geriye ittiği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Firmanın kablosuz kulaklık modellerinden AirPods Max