reklamı kapat

POPÜLER

Apple Car

Apple Car otomobil projesinin önemli ismi Volkswagen’e gitti

Apple, bugün bir kez daha Apple Car elektrikli otomobil haberiyle gündemde yer alıyor. Bu sefer güzel bir durum yok.

Apple Car hatırlarsınız en son eski Tesla otomatik pilot yazılım direktörü Christopher “CJ” Moore‘un şirkete katılmasıyla gündeme gelmişti. Tesla şu an pazarın en gelişmiş otomatik pilot sistemlerinden birisine sahip ve bu açıdan Moore’nin Apple’a geçmesi çok önemli bulunmuştu.

Şimdi ise projede bir kayıp yaşandı. 2018 yılında Apple’a “pil geliştirme sorumlusu” olarak Samsund SDI’dan dahil olan ve çalıştığı alan spesifik olarak Apple’ın otomobili için planlanan piller olan Soonho Ahn, kısa süre önce şirketten ayrıldı. Soonho Ahn’ın yeni şirketi ise elektrikli otomobil konusunda büyük adımlar atan dev otomobil üreticisi Volkswagen oldu.

Bu durum ilk aşamada Apple için kötü görünüyor. Ancak doğal olarak şirketlerin içerisinde neler yaşandığını bilemiyoruz. Soonho Ahn, Apple’da tam olarak bekleneni verememiş ya da Apple’a sağlam bir temel kurmuş ve kendisinden bekleneni de sonuna kadar tamamlamış olabilir.

Apple’ın kendi otomobilinde kullanacağı pil için başka firmalar ile üretim konusunda anlaşma görüşmeleri devam ediyor. Firmanın burada kendi tasarımı pilleri kullanması olası görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Car elektrikli otomobil için elimizde bir tarih de bulunuyor.

Bloomberg’in haberine göre araç için çıkış hedefi 2025 yılı olarak belirlenmiş durumda. Ayrıca araç hiç de standart bir yapıda karşımıza çıkmayacak gibi görünüyor. Çünkü Apple imzalı ilk tamamen elektrikli otomobil modelinin direksiyon ve pedallar olmadan yollara çıkarılacağı aktarılıyor.

Bu açıdan tamamen otonom yani sürücüsüz kontrol özelinde hazırlanan araç, yüksek ihtimalle tam bir gelecek gösterimi olacak ve sürücüyü devreden çıkararak araç içerisindeki herkesi birer yolcu haline getirecek. Araç için kendisi özel bir işlemci geliştirdiği gelen bilgiler arasında olan Apple, söylendiği kadarıyla ilk modeli genel şarj standartlarının dışına da çıkarmayacak.

Yani Apple’ın otomobili standart şarj istasyonlarında rahatlıkla doldurulabilecek. Kendisi özel şarj istasyonları kurmak istemediği için bu yolu seçen teknoloji devi, bu konuda tüketicilerden de olumlu yorumlar alacak. Apple’ın bu araç üzerinde 2014 yılından bu yana çalıştığını belirtmekte fayda var.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Firmanın kablosuz kulaklık modellerinden AirPods Max