reklamı kapat

POPÜLER

Apple Car

Apple Car projesine Tesla tarafından önemli bir isim daha katıldı

Apple, bugün bir kez daha Apple Car elektrikli otomobil haberiyle gündemde yer alıyor. Bu sefer Tesla merkezde yer alıyor.

Apple Car gündeme yönetimsel açıdan en son bir yönetim haberiyle gelmişti. Apple’ın Project Titan olarak geçen ilk araç projesini yönetmesi için Ağustos 2018’de eski Tesla kıdemli mühendis Doug Field’ı işe almıştı.

Ancak bu macera geçtiğimiz aylarda sona erdi ve Doug Field Apple’dan ayrılarak Ford’a geçti. Doug Field’ın yerini alan isim ise Apple Watch yöneticilerinden Kevin Lynch oldu.

Şimdi ise Apple’ın otomobil projesine katkı sağlamak adına şirkete eski Tesla otomatik pilot yazılım direktörü Christopher “CJ” Moore geçti. Tesla şu an pazarın en gelişmiş otomatik pilot sistemlerinden birisine sahip ve bu açıdan Moore’nin Apple’a geçmesi çok önemli görünüyor.

Ancak Moore’un Tesla’daki hiçbir çalışmasını Apple’a getirmesi ve orada kullanması hiç olası değil. Apple kesinlikle yasal durumlar nedeniyle böyle bir riske girmeyecektir. Ancak yine de Moore’nin Apple’a geçmesi, tecrübesi ile projeye büyük katkı sağlayacaktır.

Şimdiye kadar Tesla’dan Apple’a geçen çok sayıda kişi bulunuyor. Hatta Elon Musk bu konuda “Apple, Tesla’nın mezarlığı oldu” tarzında bir benzetme dahi yapıyor.

Apple Car elektrikli otomobil modeli daha önce Ulrich Kranz ile de çok ses getirmişti. BMW’de elektrikli temelli i3 ve i8 otomobil projelerinden çalışan, elektrikli otomobil firması Canoo‘nun kurucularından olan Ulrich Kranz, Apple’da Apple Car projesi için görev yapmaya başlamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Car elektrikli otomobil için planlar tam istenildiği gibi gitmiyor

Araç söylendiği kadarıyla tam olarak Apple’ın istediği gibi ilerlemiyor. Örneğin Apple’ın araçta lityum-iyon yerine lityum demir fosfat (LFP) pil paketi kullanmak istediği, bunun için Çin merkezli CATL ve BYD firmaları ile görüşüldüğü ancak anlaşma sağlanamadığı aktarılıyor.

Kaynaklara göre Apple, CATL ve BYD’den ABD’de bir üretim tesisi kurmalarını ve Apple’a özel bir takım kurulmasını istemiş. Ancak iki firma da buna sıcak bakmamış ve bu yüzden anlaşma şimdilik iptal olmuş. Apple, ilk otomobil modelinin bazı parçalarını ABD’de üretmek istiyor ancak görüleceği üzere birçok yabancı tedarikçi buna pek sıcak bakmıyor.

Aracın çıkışı elbette çok yakında değil ancak yine de bu tarz gelişmelerin planlarını ciddi şekilde geriye ittiği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Firmanın kablosuz kulaklık modellerinden AirPods Max