reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS macOS güvenlik

Apple’dan iOS ve macOS’a yeni güvenlik özelliği

Dün yeni mobil işletim sistemi iOS 11.3‘ü duyuran Apple, kendisi açıklamamış olsa da güvenlik konusunda yeni bir özellik geliştiriyor. Ortaya çıkartılan bu yeni özellik gerçekten önemli gözüküyor.

Bahsi geçen bu yeni özellik iOS 11.3 ve macOS High Sierra 10.13.4‘ün geliştirici sürümlerinde karşımıza çıkıyor. Dediğimiz gibi Apple‘ın açıklamadığı özellik, temel olarak “Privacy” yani “Gizlilik” adı altında görünüyor. Peki bu ne işe yarıyor? Şirketin söylendiğine göre artık Apple uygulamaları ya da özellikleri sizden kişisel bilgilerinizi istediği zaman pencerede özel bir simge / sembol beliriyor. Bu sayede kişilerin verileri isteyenin işletim sisteminin kendisi olduğunu anlıyor ve güvenle parolasını girebiliyor. Henüz pencerelerde nasıl görüneceğini bilmediğimiz simge, gerçekten güvenliği artırmak adına çok güzel görünüyor. Şirket bunun her serviste karşınıza çıkmayacağını da belirtiyor. Çünkü her serviste kişisel bilgilere ihtiyaç duyulmuyor.

Apple iOS macOS güvenlik

Solda orijinal, sağda sahte parola ekranı

iOS ve macOS için bu yeni özelliğe gerçekten ihtiyaç var mı?

Geliştirici Felix Krause‘nin gösterdiği kadarıyla kesinlikle var. Özellikle iCloud tarafında sahte şifre girme pencereleriyle birçok phishing (Yemleme) saldırısı yapılıyor. Yukarıda görebileceğiniz gibi kötü niyetli kişiler iCloud şifrenizi Apple’ı taklit ederek çok basitçe alabiliyor. Yine görebileceğiniz üzere iki pencere arasında hiçbir fark bulunmuyor. İşte yeni simgenin bu farkı yaratması ve kullanıcıları koruması hedefleniyor.