reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple iMac

Apple, “dünyanın en değerli şirketi” koltuğunu kaptırdı

Teknoloji devi Apple, bugün “en değerli şirket” koltuğunu kaptırdı. Güncel gelişmeler ve borsa durumları liderliği değiştirdi.

Apple, hisselerdeki düşük sonrasında oluşan 2,37 trilyon dolarlık güncel marka değeri ile hisseleri ve gelirlerinin ciddi artış görmesiyle 2,43 trilyon değere ulaşan Aramco firmasının gerisine düştü. Artık dünyanın en değerli şirketi Suudi Arabistan’ın ulusal petrol ve doğalgaz şirketi Aramco oldu. Wiki’nin verilerine göre bu şirket ilk olarak Kral Abdülaziz İbn-i el-Suud ve ABD Başkanı Franklin Roosevelt tarafından ortak olarak kuruldu. Aramco, daha önce de liderdi ve liderlik koltuğunu Apple’a 2020 yılında kaptırmıştı. Aramco’nun borsa değeri son dönemde tekrar yükselişte çünkü yakıt fiyatlarında küresel gelişmeler ışığında çok ciddi bir artış görülüyor.

Bu gelişme elbette Apple için kötü bir durumun habercisi değil. Firma halen gerçek anlamda “para basıyor.” Apple, kendisi için geride kalan son çeyrekte 97,3 milyar dolar gelir ve 25 milyar dolar net kâr elde etti. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla iPad hariç diğer tüm kategorilerdeki gelirlerini artıran firma, mart dönemi özelinde tüm zamanların rekorunu kırdı. Apple, bundan önceki çeyrekte tam 123 milyar dolardan fazla gelir ve 34 milyar dolardan fazla net kâr açıklamıştı.

Sadece üç aylık dönemde elde edilen bu rakamlar nefes keserken, firma bu sonuçlar ile alandaki tüm rakiplerini bir kez daha geride bırakmayı başardı. Pandeminin etkisi, diğer olumsuzluklar ve bozulan / maliyeti artan tedarik hatlarına rağmen rekor bir çeyrek dönemini daha geride bırakan teknoloji devi, en çok geliri yine iPhone’lar üzerinden elde etti. Firmanın en çok para kazandığı ikinci alan servisler oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, son üç aylık dönemde sadece iPhone satışlarından 50,5 milyar dolar geliri kasasına koymayı başardı. Firma servislerden 19,8 milyar dolar, Mac’lerden ise 10,4 milyar dolar elde etti. Teknoloji devi iPad’lerden 7,6 milyar dolar, giyilebilir ürünler / aksesuarlar / ev ürünleri kategorisinden ise 8,8 milyar dolar gelir elde etti.

Apple sonuçları yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın