reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple için çift taraflı ajanlık yapan birisinin olduğu ortaya çıktı

Apple, biliyorsunuz ürünleri / hizmetleri en çok sızdırılan firmalar arasında yer alıyor. İşte bu konuda ilginç bir haber ortaya çıktı.

Bugün bir haber yayımlayan Motherboard, Apple için çift taraflı ajanlık yapan birisinin olduğu ortaya çıkardı. Oldukça detaylı hazırlanan rapora göre bu kişi sızıntı ve Jailbreak dünyasında “YRH04E” olarak bilinen Andrey Shumeyko.

Rapora göre Shumeyko, sızıntılar ve Jailbreak süreçleriyle uğraşan topluluklar ile Apple arasında çift taraflı ajanlık yapmış ve Apple’a bir süre e-postalar üzerinden ciddi şekilde bilgi aktarmış. Bu bilgiler arasında çıkmadan sızdırılması büyük ses getiren iOS 14 işletim sistemi de varmış.

Çalıntı prototip iPhone 11 üzerinden yapılan bu sızıntı konusunda Apple’a somut bilgiler verdiğini aktaran Shumeyko, Apple’ın Güvenlik takımıyla beraber görüşmeleri ile Maps üzerinde çalışan ve bilgi sızdırmaya çalışan Almanya merkezli bir Apple çalışanını da yakalatmış.

Shumeyko’nun ayrıca Apple’a yönelik sızıntı yapan bazı gazetecilerin kaynaklarını ortaya çıkardığı da verilen bilgiler arasında yer alıyor. Biliyorsunuz Apple’a yönelik çok sayıda sağlam kaynak (Örneğin Mark Gurman) bulunuyor ve çoğu halen aktif olarak sızıntıları sürdürüyor.

Andrey Shumeyko bu çift taraflı ajanlık rolüyle Apple’dan maddi gelir elde etmek istemiş ancak Apple bu duruma sıcak bakmamış. Shumeyko, bu açıklamaları sonrasında kendisi hakkında oluşacak görüşlerle ilgilenmediğini belirtiyor. Bu konu hakkında Apple’dan resmi bir açıklama gelmiş değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple sızıntılara karşı son dönemde büyük adımlar atıyor

Apple, hatırlamak adına geçtiğimiz ay bazı sızıntı kaynaklarının peşine düşmeye başladı. Bunlardan birisi Weibo üzerinden çok sağlam bilgiler veren kaynaklardan Kang olmuştu. Bir açıklama yapan Kang, Apple’ın avukatlar aracılığıyla yaptığı sızıntılar üzerinden kendisine uyarıda bulunduğunu açıklamıştı.

Apple’ın bu sızıntılar ile rakiplere kritik bilgilerin gittiğini ve kullanıcıların yanlış yönlendirildiğini belirtti. Firma ayrıca yapılan sızıntıların üçüncü parti aksesuar üreticilerini yanlış yönlendirdiğini söyledi (Yanlış ürün ölçüleri ve çıkmayan ürünler üzerinden) ve bunların yapılmaması konusunda net uyarlar yapıyor.

Bu çıkmamış ürünler üzerinden yapılan sızıntıların birçok kullanıcıya zarar verdiğini belirten teknoloji devi Apple, hepsine ek olarak sızıntıların yeni ürünleri için heyecanı ve sürprizi bitirdiğini de söyledi.

İlginizi Çekebilir

Disney tarafından üretilen en gerçekçi ışın kılıcı ile tanışın