reklamı kapat

POPÜLER

Shazam

Apple’ın satın aldığı Shazam’a dikkat çeken özellik

Teknoloji devi Apple, hatırlarsınız geçtiğimiz hafta Shazam‘ı resmi olarak satın alacağını duyurdu. Bu açıklama sonrasında uygulamanın iOS sürümüne oldukça faydalı bir özellik dahi edildi.

Dinlenilen müziğin kime ait olduğunu öğrenmek için görev yapan en iyi uygulamalardan Shazam, gelişmiş bir ses algılama teknolojisi kullanıyor. Ancak bu teknolojiyi internet üzerinden çalıştıran servis, güncellediği iOS sürümüne “çevrimdışı çalışma” desteği ekliyor. Android sürümünde de yer alan bu özellik, kişilerin internet bağlı olmadan da müzikleri belirlemesine imkan tanıyor. Bu noktada yapacağınız müzik kaydını içerisine kaydeden uygulama, internete bağlandığınız anda müziğin kime ait olduğunu karşınıza çıkartıyor. Böylece anlık olarak internet yok diye güzel bir müziğin kaçırılması önlenmiş oluyor. Bu mobil bağlantıların kolayca bitebildiği göz önüne alındığı zaman özellikle dışarısı için çok güzel görünüyor.

Apple, Shazam ile yılı büyük bir satın alma ile kapattı

App Store açıldığından bu yana uygulamanın her zaman en popüler seçeneklerden birisi olduğunu belirten teknoloji devi, Apple Music ile Shazam’ın birbirine doğal bir uyum sağladığını da belirtiyor. Şirketi satın alma amacının platformdan çok arka plandaki teknolojisi olduğu düşünülen Apple, satın alma için ne kadar ödediğini açıklamıyor. Bazı kaynaklar 400 milyon dolar civarında bir ödemeden bahsediyor ancak bunun çok düşük olduğunu belirtenler de bulunuyor.