reklamı kapat

POPÜLER

MacBook Air
M3 işlemcili yeni MacBook Air

Apple, M3’lü yeni 13 inç ve 15 inç MacBook Air modellerini tanıttı

 - Güncelleme: 04 Mart 2024 17:04

Apple, bugün M3 işlemci üzerine kurulan yeni 13 inç ve 15 inç boyutlarındaki MacBook Air modellerini tanıttı.

Tasarımsal olarak sürprizin olmadığı yeni modeller hakkında Apple kendisi şunları aktardı:M3 çipe sahip MacBook Air, M1 çipe sahip modelden yüzde 60’a kadar, Intel tabanlı en hızlı MacBook Air’den ise 13 kata kadar daha hızlı. Ve M3 çipteki daha hızlı ve daha verimli Neural Engine sayesinde MacBook Air, günlük işler için yapay zeka destekli en iyi laptop olmaya devam ediyor. 13 inç ve 15 inç MacBook Air inanılmaz ince ve hafif bir tasarım, 18 saate kadar pil ömrü1 ve göz alıcı Liquid Retina ekranın yanı sıra iki adede kadar harici ekran desteği ve önceki nesle göre 2 kata kadar daha hızlı Wi-Fi bağlantısı gibi yeni becerilere de sahip. Dayanıklı alüminyumdan yekpare kasasıyla yeni MacBook Air dört muhteşem renk seçeneğiyle geliyor: Yıldız ışığı, uzay grisi, gümüş ve parmak izini azaltmak için çığır açıcı bir anodize kaplamaya sahip gece yarısı. Birinci sınıf kamera, mikrofonlar ve hoparlörler, MagSafe ile şarj imkanı, sessiz çalışan fansız tasarım ve macOS ile rakipsiz bir deneyim sunan MacBook Air’in 13 inç modeli dünyanın en çok satan laptopu ve 15 inç modeli ise dünyanın en çok satan 15 inç laptopu.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, “Günlük İşler İçin Yapay Zeka Destekli En İyi Laptop” dediği modelleri için şunları da paylaştı: “Apple çipe geçişle birlikte her Mac, yapay zeka için mükemmel bir platform sunuyor. M3 çip, daha hızlı ve daha verimli 16 çekirdekli Neural Engine’ın yanı sıra aygıt içi yapay öğrenme teknolojilerine güç katan hızlandırıcılar içeren CPU ve GPU’ya sahip. Bu sayede MacBook Air, günlük işler için yapay zeka destekli en iyi laptop haline geliyor. Bu inanılmaz yapay zeka performansından yararlanan macOS, üretkenliği ve yaratıcılığı artıran akıllı özellikler sunuyor. Böylece kullanıcılara güçlü kamera özellikleri, konuşmaların gerçek zamanlı olarak yazıya dönüştürülmesi, çeviri, metin tahminleri, görsel algılama, erişilebilirlik özellikleri gibi pek çok olanak sunuyor.

Ayrıca gelişmiş yapay zeka özellikleri sunan geniş bir uygulama ekosistemi sayesinde kullanıcılar, Goodnotes 6’da ödevleri Yapay Zeka Matematik Yardımı ile kontrol etmekten Pixelmator Pro’da fotoğrafların görüntü kalitesini otomatik olarak artırmaya ve CapCut kullanarak bir videodaki arka plan gürültüsünü kaldırmaya kadar her şeyi yapabiliyor. Apple çipin birleşik bellek mimarisi sayesinde MacBook Air, aygıt içinde mükemmel bir performansla görsel üretmek için difüzyon modelleri ve büyük dil modelleri (LLM) dahil olmak üzere optimize edilmiş yapay zeka modellerini de çalıştırabiliyor. MacBook Air, aygıt içi performansa ek olarak bulut tabanlı çözümleri de destekleyerek kullanıcıların yapay zekanın gücünden faydalanarak Microsoft Copilot for Microsoft 365, Canva ve Adobe Firefly gibi güçlü üretkenlik ve yaratıcılık uygulamalarını kullanmalarına olanak tanıyor.”

“En popüler ve en sevilen Mac’imiz olan MacBook Air, zamanla daha fazla müşterinin başka bir laptop yerine tercih ettiği model haline geliyor. Ve şimdi M3 çip ve yeni becerileriyle her zamankinden daha da iyi.” diyen Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni MacBook Air, üniversite eğitimine devam eden öğrencilerden iş hayatında güçlü verimlilik özelliklerine ihtiyaç duyanlara kadar tüm kullanıcılar veya performans, taşınabilirlik ve üstün pil ömrünü fansız bir tasarımda benzersiz biçimde birleştiren bir laptop arayan herkes için ince ve hafif laptoplar arasında dünyanın en iyisi olmayı sürdürüyor.”

Modellerin fiyatları hakkında verilen bilgi ise şöyle oldu: “M3 çipe sahip 13 inç Air 47.499 TL’den ve eğitime özel 43.179 TL’den başlayan fiyatlarla; M3 çipe sahip 15 inç Air 54.999 TL’den ve eğitime özel 50.769 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Her iki model de gece yarısı, yıldız ışığı, gümüş ve uzay grisi renk seçenekleriyle sunuluyor.”

Yeni MacBook Air modelleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu