reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple, sadece iPhone merkezli “Tap to Pay” ödeme sistemini duyurdu

Geçtiğimiz hafta ortaya atılan bilgiler doğru çıktı ve Apple bugün sadece iPhone merkezli “Tap to Pay” ödeme sistemini duyurdu.

ABD merkezli olarak duyurulan Tap to Pay sistemi, iPhone’lar üzerinden ödeme alınmasına imkân tanıyor. Apple Pay ve temassız ödeme destekli kredi kartları temelinde çalışan sistem, işletmelerin ödeme alabilmek için harici donanım kullanma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu da kâğıt üzerinde büyük biri kolaylık ve tasarruf anlamına geliyor.

Yıl sonunda ilk olarak ABD merkezli olarak başlayacak sistem, açıklamaya göre iPhone Xs ve üstü tüm iPhone modellerinde aktif olarak çalışacak. Ödeme yapma sürecinde müşteriler iPhone’ları yanında destekli Watch modellerini de kullanabilecek. Süreç NFC üzerinden temassız, hızlı ve güvenli olarak gerçekleştirilecek.

Özellikle evlere / iş yerlerine teslimatlar için güzel görünen sistem, yaygınlaştığı zaman ödeme sürecini hatırı sayılır oranda hızlandıracak. Tap to Pay sistemi Türkiye pazarına ise gelmeyecek.

Türkiye’de daha çok uzun yıllar geçmesine rağmen Apple Pay sistemi dahi aktif edilmiş değil. Tap to Pay sisteminin ABD dışındaki hangi ülkelere geleceği ise henüz açıklanmıyor. Ancak firma ABD’den sonra Kanada’ya, oradan da Avustralya ve İngiltere üzerinden diğer Avrupa ülkelerine geçebilir.

İlginizi Çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin