reklamı kapat

POPÜLER

iPhone

Apple, tamamen cam gövdeli iPhone ve fazlası için patent aldı

Teknoloji devi Apple, rakipleri gibi geleceğe yönelik patentler almaya devam ediyor. Firmanın yeni patenti tamamen cam gövdeli iPhone için oldu.

Apple, kısa süre önce tamamen cam gövdeli iPhone için yaptığı başvurudan olumlu sonuç aldı ve bu dikkat çeken altyapı için hazırlanan patentin sahibi oldu. Apple’ın bu patenti alması, elbette karşımıza tamamen camdan oluşan bir telefon çıkaracağı anlamına gelmiyor.

Hatta Apple’ın yeni Pro modellerde paslanmaz çelik yerine titanyum gövde malzemesi kullanmak istediği duyuluyor. Firmanın alt seviye cihazlarda ise şimdilik alüminyum kullanmayı sürdüreceği hemen hemen kesin durumda.

Tamamen camdan gövdeli bir iPhone kâğıt üzerinde ilginç görünüyor ancak bunun gerçek olması için alanda ciddi bir devrim gerekiyor. Artık telefonlarda kullanılan camlar oldukça sağlam ancak halen bir metal sağlamlığına ulaşılmış değil.

Bu arada Apple’ın tamamen cam gövdeli Apple Watch ve Mac tasarımları patentlendiğini de belirtmek gerekiyor. Elektronik ürünlerde cam kullanımı şık bir görüntü oluşturuyor ve firmanın bu konuda ilk adımı dedikoduları yapılan Apple Silikon temelli Mac Pro ile atması olası görünüyor.

Peki 2022 sonuna doğru gelecek iPhone 14 ailesi nasıl görünecek?

iPhone 14 ailesinde bildiğimiz kadarıyla direkt olarak 14, 14 Pro, 14 Max ve 14 Pro Max modelleri yer alacak. Yeni yılda mevcut mini’nin yerini Pro olmayan standart “max” alacak. 2022 iPhone’lar iki adet 6,08 inç ve 2 adet 6,68 inç ekranlı modellerden oluşacak.

İşte bu modellerin bazıları (Yüksek ihtimalle sadece Pro versiyonlar) mevcut telefonlardan farklı olarak çentik taşımayacak. Söylendiği kadarıyla modellerin selfie kamerası bir ekran deliğine konacak, Face ID’nin sensörleri ise ekran altına inecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada son gelen bilgiye göre telefonlardan 14 Pro ve 14 Pro Max port olarak USB-C taşıyacak. Bu bilgi halen yüzde 100 kesin değil ya da çok sağlam bir kaynaktan gelmiyor. Ancak Apple’ın “Pro” modellere USB-C koyması oldukça olası durumda.

Apple’ın normalde USB-C yerine direkt olarak portsuz yapıya geçmesi bekleniyordu ancak bu da söz konusu olmayacak gibi görünüyor. Apple henüz portsuz iPhone dönemine hazır olmayabilir, ya da bu dönemi 2023’te başlatabilir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın