reklamı kapat

POPÜLER

Apple ve Google “Flappy” başlıklı oyunları reddediyor

Ancak bu kopyalama çılgınlığı Apple ve Google‘ı önlem almak zorunda bıraktı. Özellikle Android platformunda yer alan aynı temalı oyunların birçok zararlı yazılım barındırdığı da ortaya çıkmıştı. Vancouver’lı oyun geliştiricisi Ken Carpenter ise geçtiğimiz günlerde attığı bir tweet ile kendi geliştirdiği oyun olan Flappy Dragon‘un, Apple tarafından popüler bir uygulamanın adından fayda sağlamaya çalıştığı açıklaması ile reddedildiğini belirtti.

Apple’ın izlediği yasak stratejisini Google’ın da uyguladığı, yine Ken’in aynı isimle oyunu Android uygulama mağazası Play’e koymak için başvurusu sonucunda anlaşılmış oldu. Her iki firma tarafından da reddedilen Ken, oyunun adını Derpy Dragon olarak değiştirip tekrar başvurdu ve sonuç bekliyor.

Uygulama geliştiricilerin kendi oyunlarına içinde Flappy geçen isimler koymak istemesini veya doğrudan oyunun ufak değişiklikler içeren kopyalarını mağazalara koyma çabalarını haksız bulmamak gerekiyor. Zira mağazaların en çok indirilenler listesinden ve hatta bizim bu konuyla ilgili haberlerimizin okunma oranından da anlaşılacağı üzere akıllı telefon kullanıcıları hala bu oyuna ve benzerlerine yoğun ilgi gösteriyor.

*Haber Görseli: James White