reklamı kapat

POPÜLER

Apple Vision Pro

Apple Vision Pro bugün sağlık tarafında öne çıkarıldı

Halen sadece Amerika Birleşik Devletleri içerisinde satışı yapılan Apple Vision Pro, bugün sağlık konusunda öne çıkarıldı.

Apple Vision Pro şu an 256 GB için 3.499 dolar, 512 GB için 3.699 dolar, 1 TB dahili depolama içinse tam 3.899 dolar fiyatla sadece ABD’de satılıyor. Çok ses getiren ürüne kişiler kadar kurumlar da ilgi duyuyor, örneğin birden fazla hastaneye sahip San Diego merkezli Sharp HealthCare isimli sağlık zincirinin 100 bin dolar değerinde 30 adet Vision Pro aldığı biliniyor. Bu satın alımdaki amaç ürünün sağlık hizmetlerinde nasıl kullanılabileceğini araştırmak olarak açıklanıyor, Vision Pro merkezli olarak düşünenler arasında anestezi uzmanlarının hastanın yaşamsal fonksiyonlarını gerçek zamanlı olarak izleyebilmeleri için bir yöntem geliştirme hedefi de yer alıyor. Vision Pro bugün bu konuda direkt olarak Apple tarafından da öne çıkarıldı. Burada resmi olarak bir içerik paylaşan Apple, “Vision Pro sağlık uygulaması geliştiricileri için yeni fırsatların kilidini açıyor” başlığını kullandığı içerikte cihazın alandaki kullanımını ve sağlık odaklı hazırlanan bazı uygulamaları gözler önüne seriyor. “Vision Pro için tasarlanan Visage Ease VP gibi uygulamalar klinik eğitim, cerrahi planlama, eğitim, tıbbi görüntüleme ve davranışsal sağlık gibi alanlarda sağlık hizmetlerini dönüştürüyor.” diyen teknoloji devi, Vision Pro’nun görselleştirme ve gerçek zamanlı bilgi alma gibi konularda sağlık sektörünün geleceğini kurduğunu belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki Apple Vision Pro neden bu kadar pahalıya satılıyor? Ürün pahalı çünkü birim başı üretim maliyeti gerçekten çok yüksek seviyede yer alıyor. Alana premium bir seçenek ile girmek isteyen Apple, bu yüzden modelde olabilecek en kaliteli malzemeleri kullanıyor. Şimdilik halen net bir üretim maliyeti açıklanmıyor ancak her bir ürünün Apple’a 2 bin dolar üstünde bir maliyet çıkardığı tahmin ediliyor. En baştan maliyeti yüksek alüminyum bir gövde üzerine kurulan ürün, önünde aynı zamanda bir lens olarak da görev yapan devasa bir kavisli cam kullanıyor.

Sadece bu camın bile çok yüksek bir maliyet yarattığı aktarılıyor, modelde buna ek olarak inanılmaz yüksek kaliteli iki adet micro-OLED ekrana (Toplam 23 milyon piksele sahip) yer veriliyor. Bu özel olarak Sony tarafından üretildiği söylenen ekranların da çok pahalı olduğu biliniyor, model bunlara ek olarak bünyesinde çok sayıda kamera ve sensör barındırıyor. Baktığımız zaman cihazın önünde iki adet ana kamera, iki adet yan kamera, dört adet aşağıya bakan kamera, IR ışık sensörleri, LiDAR ve iPhone’lardaki Face ID’ye de güç veren TrueDepth kamera sistemi yer alıyor.

Bunlar direkt olarak dışta olanlar. Ürünün içerisinde ise dört adet IR kamera ve LED ışık sensörleri bulunuyor. Bu donanımlar sayesinde biyometrik güvenlik için İris tarama yapabilen ve aynı zamanda ses, el ve göz hareketleriyle kontrol edilebilen ürün, dış kameralar ile üç boyutlu görüntüler kayıt altına alabiliyor. Modelin maliyetini artıran bir diğer unsur ise çift işlemci kullanımı oluyor. Apple Vision Pro gücünü esas olarak Apple imzalı “M2” işlemciden alıyor, başlıkta sırf sensör verileri için ayrıca bir Apple imzalı “R1” işlemciye yer veriliyor.

Yerleşik olarak yüksek kaliteli hoparlöre, kişilerin gözlerini simüle ederek gösteren dışa dönük ikinci ekrana, mikrofonlara ve harici bir bataryaya da sahip olan cihaz, yüksek kaliteli kafa bağlantı aparatları derken pazardaki birçok AR/VR başlıktan 3-4 kat daha yüksek bir parça maliyeti ortaya çıkarıyor. Bunun üstüne elbette Apple’ın yüksek ihtimalle diğer ürünlere oranla düşük tutulan kârı ekleniyor, buna ek olarak karma gerçeklik başlığı için çok ciddi içerik ve reklam kampanyaları da fiyatı artıran giderler arasına giriş yapıyor.

Apple Vision Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition