reklamı kapat

POPÜLER

Apple Vision Pro

Apple Vision Pro için çıkış mart ayında olabilir

Uzun süredir beklenen Apple Vision Pro başlık modeli için bugün bekleyenlerini ilgilendiren bir iddia gündeme gelmiş durumda.

Gelişmiş karma gerçeklik başlığı Apple Vision Pro, Mark Gurman’ın son iddiasına göre 2024’ün mart ayında elde edilebilir olacak. Daha önce ocak ayında geleceği düşünülen ancak son aşamada Apple’ın halen çıkış için tam hazır olmadığı söylenen Vision Pro, eğer bilmiyorsanız ilk aşamada sadece ABD’de elde edilebilecek. Başlığı bundan önce gündeme getiren ise Apple TV uygulamasında görülen 3D logosuna sahip (Başlık görseli şekilde) filmler olmuştu. Şimdilik 3D ibaresinin 20 farklı filme eklendiği (Aralarında Jurassic World Dominion, Pacific Rim Uprising ve Shrek de var) aktarılıyor, bu filmlerin başlık ile “etkileyici derinlikte” bir izleme deneyimi sunması bekleniyor. Akıllı televizyon tarafında tarih olan 3D filmlerin, Vision Pro ile yeniden inanılmaz popüler hale gelmesi bekleniyor, ürün eğer bilmiyorsanız bünyesinde inanılmaz yüksek çözünürlüğe sahip özel micro-OLED ekranlar taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu ekranlar en son duyduğumuz kadarıyla en üstte 100 Hz yenileme hızında çalışabiliyor. Ancak 100 Hz sürekli olarak kullanılmayacak. Apple’ın kodlara eklediği bilgiye göre 100 Hz yenileme hızına yalnızca, “Yapay aydınlatmadan kaynaklanan 50 Hz titreşimin telafi edilmesi” için çıkılacak.

Apple’a göre ekranlar büyük oranda 90 Hz yenileme hızıyla çalışacak, 24 fps içeriklerin gösterildiği gibi bazı durumlarda ise 96 Hz’e çıkış yapılacak. Apple’ın yüksek ihtimalle hiçbir zaman Türkiye’de resmi olarak satmayacağı ürünü, 60 Hz seviyesinde pazara sunmayacak olması sevindiriyor ancak burada halen keşke 120 Hz standart yapılsaydı deniyor.

Geçtiğimiz aylarda 2025 ya da 2026 yılında gelmesi olası Apple Vision Pro 2 karma gerçeklik başlığı hakkında bazı bilgiler de gelmişti. Ürün, Apple’a yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman’a göre şimdiden aktif olarak masada.

Apple’ın bu modelde odak noktaya çok gerekli olan ağırlığı azaltmayı, yine oldukça önemli olan boyutu ufaltmayı ve ürünü direkt olarak fabrikadan gözlük kullanan kişiler için numaralı lenslerle çıkarmak istediği aktarılıyor. Vision Pro’da gözlük kullanan kişilerin ayrıca yeni lensler satın alması gerekecek, yeni sürümde bu süreç çok daha kolay hale getirilecek.

Apple Vision Pro detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition