reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch 3 yenilikçi bir özellikle karşımıza çıkabilir

Apple Watch yeni aldığı watchOS güncellemeleriyle bazı yeni takip özelliklerine kavuşuyor. Fakat yenilikçi bir sağlık takibi yapılabilmesi için donanımsal değişiklikler yapılması şart oluyor. Eğer iddialar doğruysa Cupertinolu teknoloji devi Apple Watch 3’te bu şekilde bir değişiklik yapabilir.

Apple’ın aldığı yeni patentte saat kullanıcısının nefes alış aralıkları ölçen bir teknolojiden bahsediliyor. Her patent gibi bu patentin açıklamasında da birçok teknik detaya yer veriliyor ve teknolojinin nasıl çalıştığı tüm detaylarıyla anlatılıyor. Kısacası ışık çıkaran bir parça ve ışık sensörü aracılığıyla çalışan bu özellik, kanı analiz ederek nefes aralıklarını öğrenebiliyor. Aslında bu teknoloji yeni değil ancak daha önce hareket halindeyken bu özelliği kullanmak mümkün olmuyordu. Apple’ın patentinde bu sorunun üstesinden gelebilmek için iki ayrı ışık sensörü kullanılıyor. Böylece hareket esnasında sarsılmalar olsa bile iki ışık sensörü çok iyi bir şekilde kanın analiz edilebilmesini sağlıyor.

Patentin alınmış olması Apple Watch 3’te bu özelliğe kavuşacağımızı doğrulamıyor elbette. Ancak şu sıralar Apple Watch 3’te uyku takibi ve hatta şeker ölçümü özellikleriyle ilgili iddialar gündeme gelmişken bu özelliğin kullanılmaması için bir neden bulunmuyor. Apple’ın bu etkileyici sağlık takibi özelliğini kullanıp kullanmayacağını bekleyip göreceğiz.