reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Yeniden söylendi: Apple, teknolojisiyle rakiplerinin iki yıl ilerisinde!

Teknoloji devi Apple, son yıllarda hep eski yenilikçi yapısından uzaklaştığı için eleştiriliyor. Ancak şirketi her zaman geliştirdiği A-Serisi işlemciler ile öne çıkmayı biliyor. Bu konuda yapılan yeni bir test şirketin farkı oldukça açacağını gösteriyor.

Kısa süre önce ARM yeni işlemcisi Cortex-A-76‘yı duyurdu. Sunduğu performansla göz dolduran bu işlemci, aldığı Geekbench skoruyla Snapdragon 845 ve Exynos 9810‘un önünde yer almayı başarıyor. Ancak burada dikkatleri Apple A10 ve A11 Bionic işlemciler çekiyor. Cortex-A76 aldığı puanla yani işlem gücüyle ancak Apple’ın bir jenerasyon eski A10 işlemcisini yakalayabiliyor. Yani birçok Android telefona güç verecek yeni nesil bir işlemci, resmen bir jenerasyon geriden geliyor. A11 Bionic ise burada hayli önde bulunuyor. Hepsine ek olarak eylül ayında yeni iPhone’lara güç verecek son jenerasyon A12 işlemci geliyor. İşte bu açıdan değerlendirildiği zaman Apple, işlemci performansıyla rakiplerinin iki yıl ilerisinde bulunuyor deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce ortaya çıktığı kadarıyla A12, TSMC’nin 7 nm FinFET üretim sürecinden çıkıyor. Söylendiği kadarıyla işlemci bu yeni altyapı sayesinde yüzde 20 daha yüksek performans sunabiliyor. Buna karşın tam yüzde 40 daha az enerji harcayan işlemci, zaten iyi olan deneyimi daha da yukarıya taşıyacak gibi duruyor. Yazılım tarafındaki özel optimizasyonlar ile farkın çıkışta daha da açılması beklenirken, bu işlemci ile şirket yanına kolay kolay yaklaşılamayacak bir seviyeye geçecek gibi duruyor.

Apple

Apple buna benzer bir haberle daha önce de gündeme gelmişti

Apple’ın ilk olarak iPhone X ile hayatımıza soktuğu TrueDepth kamera sistemi, telefonun ön yüzünde yer alan çentikte bulunuyor. Bu teknoloji bünyesinde kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü, ortam ışığı sensörü gibi donanımlar taşıyor. Bu sayede kişilerin yüzünü tarayarak haritasını çıkarabilen ve Face ID yüz tanıma teknolojisine güç veren sistem, artırılmış gerçeklik için de büyük önem arz ediyor. Yapılan son araştırmalar ve sektör analizleri ise şirketin bu konuda oldukça öne geçtiğini gösteriyor. TrueDepth kamera sistemi üzerinde yıllar önce çalışmaya başlayan firma, bu teknoloji ile rekabetin tam iki yıl ilerisinde bulunuyor. Xiaomi yeni tanıttığı Mi 8 Explorer Edition‘da buna benzer bir teknoloji kullanıyor. Ancak onun henüz nasıl bir performans ortaya koyduğu bilinmiyor. Tam değerlendirme için incelemelerin gelmesi bekleniyor.

İlgili Video

Face ID için hazırlanmış en son reklam filmi