reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple’a 1 milyar dolarlık tazminat davası açan genç

Apple, 1 milyar dolarlık yeni bir tazminat davası ile gündemde. Ancak bu kez davayı açan bir şirket değil, 18 yaşında bir genç.

Advertisement

Söz konusu tazminat davaları oldu mu bu konuda ismi gündemden düşmeyen isimlerden biri de Apple. Zaman zaman kendi açtığı, zaman zaman da kendisine açılan bu davalar genellikle şirketler arası gerçekleşirken; bu kez 18 yaşında New York’lu bir genç firmaya dava açıyor. Olayların başlangıcı ise geçtiğimiz kasım ayına uzanıyor. Ousmane Bah isimli genç, Apple’ın mağazasında gerçekleşen bir hırsızlık olayı sonrası, suçlu olmadığı halde tutuklanıyor. Tutuklama emrinde yer alan fotoğrafın ise Bah’ın kendisine benzemediği belirtiliyor. Bah, Amerika’da otomobil kullanmasına izin verilen öğrenme aşamasındaki sürücülere sağlanan fotoğrafsız “ön ehliyetini” kaybettiğini ve bunun gerçek hırsız tarafından kimlik olarak kullanılmış olabileceğini öne sürüyor. Polis elindeki fotoğraf Bah’a benzememesine karşın isim bilgileri sebebiyle öğrenciyi tutukluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1 milyar dolarlık dava

Sonuç olarak Bah, Apple’ın yüz tanıma sisteminin bu sebeple kendi ismini hırsızın yüzüyle eşleştirmiş olabileceğinden şüpheleniyor. Söz konusu teknolojinin mağazalarda olası hırsızlık vakalarına karşı kullanıldığı belirtiliyor. Apple’ın yanı sıra davalı olarak kaydı geçen güvenlik firması Security Industry Specialists konuyla ilgili resmi bir açıklama paylaşmadı. Bah’ın dava metninde ise şu sözler yer alıyor: “Apple’ın ihmali sebebiyle müvekkil birçok eyalette birden fazla suçla suçlanıyor. Bu eylem öncesi Ousmane Bah’ın sicilinde herhangi bir suç bulunmamaktadır. Davalının ihmali sebebiyle Ousmane Bah ciddi sıkıntılarla yüzleşmek durumunda kalmıştır.

Davanın nasıl sonuçlanacağı ise şimdilik belirsiz. Bah ise 1 milyar dolarlık tazminat talep ediyor.

İlginizi çekebilir

Apple’ın kredi kartı hizmeti