reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple’a 1 milyar dolarlık dava açan gencin iddiasına resmi cevap

Apple geçtiğimiz gün hayli ilginç bir dava ile gündeme oturmuştu. Apple’a yanlış tutuklama sebebiyle 1 milyar dolarlık tazminat davası açan gencin iddialarına firmadan yanıt geldi.

Advertisement

Apple oldukça tuzlu bir tazminat davasıyla karşı karşıya. Üstelik bu tazminat davasının karşı tarafı bir şirket de değil, New York’lu bir genç. Detaylarına buradaki haberimizden ulaşabileceğiniz olayı kısaca özetlemek gerekirse, 18 yaşındaki Ousmane Bah, suçsuz olduğu halde farklı eyaletlerdeki Apple mağazalarında gerçekleşen hırsızlıklar sebebiyle Kasım 2018’de tutuklanıyor. Tutuklama için gelen polis ekiplerinin elindeki fotoğraf Bah’a benzememesine karşın isim ve adres bilgilerinin doğrulanması sebebiyle bu tutuklama gerçekleşiyor. Bah, kaybettiği “resimsiz ön ehliyeti” yüzünden böyle bir hata olabileceğini belirtirken ortaya da avukatı aracılığıyla ilginç bir iddia atıyor. Apple’ın sahip olduğu yüz tanıma sisteminin mağazalarda kullanıldığını ve yanlış adamın yüzüyle kendi bilgilerini eşleştirdiğini belirtiyor. Yaşanan tüm bu olayın yarattığı “sıkıntılar” için de 1 milyar dolar talep ediyor. Apple tarafı bu iddialara cevap verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Müşterilerin yüzlerini taramıyoruz”

Apple’ın Verge‘e yaptığı açıklamaya göre firma mağazalarında güvenlik önlemi olarak yüz tanıma sistemi kullanmıyor. Dava metnine göre konuyu araştıran dedektif John Reinhold’ın ilk fark ettiği detay Bah’ın Manhattan soygununda görüntülerde yer alan şüpheliye hiç benzemediği oluyor. Yine dava metninde Apple’ın güvenlik teknolojisinin yüz tanıma sistemi yardımıyla şüphelileri belirlemiş olduğu açıklanıyor. Öte yandan Reinhold, Verge’e yaptığı açıklamada Apple’ın mağazalarında aktif yüz tanıma sistemi kullanılmadığını kaydederken, dava metnindeki tasvirde hata olmadığını belirtiyor. Aynı davada bir diğer davalı olan Security Industry Specialists’in ise duruma açıklık getirebileceği düşünülüyor. Söz konusu görüntüleri analiz etmek için o görüntüler üzerinde ayrıca yüz tanıma sisteminin kullanılmış olabileceği düşünülüyor. Bah’a gerçekleştirilen soygun suçlamalarının düştüğünü de kaydedelim.

İlginizi çekebilir

Apple’ın kredi kartı hizmeti