reklamı kapat

POPÜLER

Apple Micro-LED

Apple’dan geleceğin ekran teknolojisi “MicroLED” için önemli ortaklık

Teknoloji devi Apple çok uzun zamandır MicroLED namıdiğer mLED ekran teknolojisi ile gündeme geliyor. Bu konuya çok büyük önem veren ve aktif çalışmalar yapan şirket, şimdi de seri üretim konusunda önemli bir ortaklık kuruyor.

DigiTimes‘da yer alan habere göre Apple, tedarikçilerinden TSMC ile MicroLED panellerin seri üretiminde meydan gelen sorunları çözmek için ortaklık kurmuş durumda. Bu ortaklık kapsamında teknolojinin seri üretimini engelleyen problemleri ortadan kaldıracak ikili, OLED‘de yaşanan üretim sıkıntıları yaşamak istemiyor. Apple’ın bu adıma ek olarak yeni panel teknolojisi için Tayvan’daki araştırma merkezini de küçülttüğü gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bu adım teknolojiyi geliştirmeyi bıraktığı anlamına gelmeyen Apple, duyduğumuz kadarıyla araştırma geliştirme sürecini ana vatanına kaydırıyor.

Apple MicroLED mLED

Peki nedir bu Micro-LED teknolojisi?

LCD, LED ve OLED derken sektörün geleceğindeki yeni görüntüleme teknolojisi MicroLED olarak görünüyor. Temeli OLED ile benzer olan bu yeni teknoloji, farkını ışık üretilen bölümdeki organik materyali organik olmayan gallium nitride (GaN) ile değiştirerek koyuyor. Bu sayede başta polarizasyon olmak üzere birçok katmana olan ihtiyacı bitiren teknoloji, sonuçta çok daha ince paneller üretilmesinin önünü aralıyor. Her piksel kendini aydınlattığı için ekstra bir arka aydınlatma ihtiyacı bulunmayan bu paneller, OLED’e göre çok daha iyi enerji verimliliğiyle çalışıyor.

Teknik detaylara göre mLED, OLED’den tam yüzde 50 daha az enerji harcıyor. Bu da onu ufak bataryalı mobil cihazlar için harika bir seçenek haline getiriyor. Daha çok akıllı saatler ve akıllı telefonlar için geliştirilen yeni mLED teknolojisi, yüksek parlaklık değeriyle de öne çıkıyor. OLED gibi ekran yanması sorunu da bulunmayan ve genel olarak çok daha uzun ömürlü olan mLED, daha yüksek kontrast sunabilmesi yanında yüksek renk gamut’larına da destek veriyor. Parlaklık konusunda limitleri yükselterek gündüz akıllı telefon kullanmayı değiştirecek gibi duran panel teknolojisi, aynı enerji kullanımıyla iki daha parlak ekranlar vadediyor.

Micro-LED

Micro-LED ve diğerleri

Teknik olarak bu kadar iyi olan mLED teknolojisinin şu an için tek kötü yanı ise üretim maliyeti. OLED’e göre üretmesi üç hatta dört kat daha yüksek olan teknoloji, işte bu yüzden Apple gibi maddi olarak çok güçlü devlere ihtiyaç duyuyor. Seri üretimiyle ucuzlatılması hedeflenen teknoloji, esnek tasarlanabildiği için de geleceğin en önemli görüntüleme atılımları arasında yer alıyor. 2014 yılında mLED konusunda çalışan LuxVue şirketini satın alan Apple, söylendiği kadarıyla bu teknolojide herkesten bir adım önde bulunuyor. Bu alana ilgi gösteren diğer firmalar arasında Facebook ile Samsung da bulunuyor. Facebook mLED’i daha çok sanal gerçeklik başlığı Oculus Rift‘i geliştirmek için masada tutuyor.

2000 yılında bu yana gündemde bulunan mLED teknolojisi, umuyoruz 2018’de pratik sonuçlarıyla karşımıza çıkar. Daha az enerji harcayan her gelişme bizim faydamıza görünüyor.