reklamı kapat

POPÜLER

Apple’ın artık tarih olan gelecek tasarımları

Apple’ın tasarıma verdiği önem şirketin bu kadar başarılı olmasının altında yatan en önemli faktörlerden biri. Yine de bugün artık bir teknoloji devi olan firmanın ilk yıllarına ait bazı ikonik tasarımları Apple bünyesindeki değil, Frog adlı bir tasarım firmasındaki tasarımcıların ürünü. Söz konusu tasarımlarda en büyük etki sahibi olan kişi ise Frog’un kurucusu Hartmut Esslinger. Esslinger’in “Snow White” adı verilen tasarım tarzı 1980’li yıllardaki Apple bilgisayarlarının tamamen beyaza bürünmesini, uzun şeritlerle kaplanmasını ve makineyi daha küçük gösteren yuvarlak köşelerinin olmasını sağlamış.

apple tarih gelecek 2

Geçtiğimiz yıl yayınlanan Keep It Simple adlı kitabında Steve Jobs’a tasarımı her şeyin önüne koymasını öğretenin kendisi olduğunu söyleyen Esslinger, ayrıca Jobs’la olan işbirliğine ve bu süreçte oluşturdukları birçok prototipin fotoğrafına da yer veriyor. Az çok bir yerlerden tanıdık gelen bilgisayarlardan tuhaf görünümlü tabletlere, erken dönemlere ait bir telefondan saatlere kadar birçok prototipe ait fotoğraflarla Apple’ın artık tarih olmuş gelecek tasarımları arasında bir yolculuğa çıkıyoruz.

apple tarih 3

Esslinger’ın paylaştığı Apple’ın ilk dönem konseptlerini gözler önüne seren fotoğraflar bilgisayar tasarımlarına dair tahmin edebileceğimizden de fazla sayıda tasarımın düşünülmüş olduğunu gösteriyor. Fakat bu tasarımların büyük bir çoğunluğu, 20 yıl sonra Jobs’ın Apple’a geri dönmesiyle üretilen ürünlere hiç benzemiyor.

apple tarih 4

apple tarih 5

apple tarih 6

apple tarih 7

YORUMLAR