reklamı kapat

POPÜLER

Apple’ın “iBeacon” teknolojisi Android’e geliyor

Apple 2013 yılında düzenlenen WWDC etkinliğinde iBeacon adı verilen bir sistem tanıtmıştı. Düşük enerjili Bluetooth ile kullanılan bu teknoloji, yakınlarda bulunan markaların uygulamalarını indirmeyi sağlıyor veya fırsatlarından haberdar olmayı mümkün hale getiriyordu. Şimdi buna benzer bir özelliğin Android’e geleceği belirtiliyor

Google’a gelecek olan “Nearby” isimli özelliğin kullanılabilmesi için herhangi bir uygulama gerekmiyor. Örneğin havaalanı yakınlarına gidildiğinde bir havaalanı şirketinin uygulaması bildirim olarak gösterilebiliyor. Bu sayede ilgili firmanın uygulamasını tek dokunuşla indirmek mümkün oluyor. Alışveriş merkezinde ürünleri araştırmak için barkod okuyuculu uygulama bildirimi gelirken, müzede ise sesli rehberlik için ilgili uygulamaya ulaşılıyor. Dolayısıyla kullanıcının uygulama araştırmasına gerek kalmıyor.

androiid
Nearby yalnızca uygulama indirmekle kalmıyor, yakındaki Google Cast ve Android Wear cihazıyla ilgili bildirim göstererek kolay bağlantı kurmayı sağlıyor. Android 4.4 üzerindeki cihazların gelecek Google Play Servisi güncellemesiyle bu yeni özelliğe kavuşacağı belirtiliyor.