reklamı kapat

POPÜLER

Apple’ın yollarını ayırdığı tedarikçinin hazin sonu

Apple ile çalışmak ya da Apple için çalışmak, büyük küçük birçok tedarikçinin rüyası. Apple’dan ayrılmak ise istisnasız hepsinin kabusu.

Daha önce bir haberimizde bahsettiğimiz, Apple’a iPhone için PowerVR grafik işlemci tedarik eden üretici şirket Imagination‘dan kötü haberler gelmeye devam ediyor. Imagination, Apple’ın kendi grafik işlemcilerini üretme kararı alarak yaptıkları işbirliğini bitireceğini mart ayında kendisi açıklamıştı. Bu ani bir sonlandırmadan ziyade 18-24 ay sürecek bir geçiş dönemiydi, yani bu süre zarfında Apple, Imagination’a ait endüstriyel patentleri kullanmaya devam edebilecekti.

Şimdi ise Imagination, Qualcomm’un izini takip ederek; Apple’ı haksız bir şekilde kendi grafik işlemcisi teknolojilerini kullanmaktan dava edeceğini açıkladı. Apple’la yaşanacak belki de uzun süreli bir gerilimin habercisi olan bu kararı ise bir başka kötü haber takip etti. Imagination’un üretim faaliyeti gösterdiği tek alan GPU değildi. Aynı zamanda ARM işlemcilere rakip olarak CPU ürettiği MIPS birimi ve radyo, bluetooth, Wi-Fi gibi iletişim protokolleri için üretim yaptığı Ensigma birimine de sahipti.

Şirket, yaptığı kamu açıklamasında, PowerVR kadar karlı olmayan MIPS ve Ensigma birimlerini satacağını ve GPU üretimine odaklanacağını açıkladı. MIPS işlemcileri, nostaljik oyunseverlerin hatırlayabileceği üzere PlayStation, PS2 ve Nintendo 64’ün CPU’larını oluşturuyordu. Imagination, MIPS’i 2013’te mobil işlemci devi ARM’ye rakip haline getirebilmek umutlarıyla satın almıştı. Apple’ın Imagination’dan ayrılık kararı diğer üreticileri de etkilemişti. ARM’nin Mali grafik işlemcilerine doğru giden bir yönelimin sonucu olarak, PowerVR teknolojisi artık sadece MediaTek gibi giriş sınıfı telefon üreticilerinin cihazlarında tercih ediliyor.

Imagination bu kötü haberlerin ardından olur da hayatta kalmayı başarırsa; Apple’la yolları ayırmanın ve arayı kötü tutmanın sonuçlarının ne olabileceğinin hazin bir anımsatıcısı olma riski taşırken, Imagination’ın Apple’ın eskilerine neler olduğunun ilk örneği olmayacağını da fark etmek gerekli. 2014’te iPhone 6’ya safir temin etmesi için anlaşma yapılan GT Advanced isimli şirket, iPhone 6’da safirin adı bile geçmeyeceği kararlaştırıldıktan sonra iflas bayrağını çekmişti.