reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Apple’ın yolundan giden Samsung, geleceği için önemli bir adım atıyor

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, akıllı telefonlarından ya kendi geliştirdiği Exynos ya da Snapdragon işlemcileri kullanıyor. İşlemci tarafına büyük yatırım yapan firma, bunu grafik tarafına da aktaracak gibi görünüyor.

Ortaya çıkan son bilgilere göre Samsung, akıllı telefonlar için kendi GPU yani grafik birimini geliştiriyor. Kendi geliştirdiği Exynos işlemcilerde ARM’ın Mali grafik birimlerini kullanan firma, Apple gibi bu tarafta da bağımsız olmak istiyor. Apple biliyorsunuz geçtiğimiz yıl GPU tarafında bağımsızlığını ilan etmiş ve işlemci ile beraber dışa bağımlılığını bitirmişti. İşte bu yoldan gidecek Samsung, ilk GPU’larını giriş seviyesine konumlandıracak deniyor. Düşük güçlü GPU’lar ile alanda deneyim kazanmak istediği söylenen firma, daha sonra amiral gemisi seviyesine çıkacak gibi görünüyor. Bu gayet mantıklı bir strateji gibi görünürken, sonra gelecek üst seviye GPU’nun daha geniş çaplı görev yapacağı da belirtiliyor. Burada sürücüsüz yani otonom araçlar ve makine öğrenme / yapay zeka altyapılarından bahsediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung’un bu hamlesi neden önemli?

Bir şirketin telefonlarında kendi CPU ve GPU birimleri kullanması gerçekten birçok fayda getiriyor. Bunların en başında da yüksek optimizasyon geliyor. Firmalar altyapı kendilerinin olduğu zaman donanım ile yazılımı çok daha iyi şekilde birbirine entegre edebiliyor. Tüm bunlar sonucunda ise daha az enerji harcayarak daha yüksek performans sunan cihazlar üretebiliyor. İşte bu da son kullanıcı için çok iyi duruyor.

İlgili Video

Şirketin en özel modellerinden