reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung’un geleceği için çok önemli donanımından yeni bilgiler

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, kendi mobil işlemcilerini geliştiriyor ve modellerinde aktif olarak kullanıyor. Bu konuda GPU tarafı için de ciddi bir adım bulunuyor.

Geçtiğimiz aylarda duyduğumuz kadarıyla Samsung, CPU’dan sonra akıllı telefonlar kendi GPU yani grafik birimini geliştiriyor. Kendi geliştirdiği Exynos işlemcilerde ARM’ın Mali grafik birimlerini kullanan firma, haklı olarak bu tarafta da bağımsız olmak istiyor. Bu konuda Apple’ın izinden giden firma, bugün bu konuda heyecanlandıran detaylar ile karşımızda. Söylendiği kadarıyla şirketin kendi GPU‘su “olağanüstü bir performans” sunuyor. Sadece akıllı telefon değil “süper bilgisayar” modelleri için de uygun olduğu söylenen GPU, daha önce Nvidia’da çalışmış Chien-Ping Lu önderliğinde geliştiriliyor. Yani çok tecrübeli bir kişiye emanet edilen donanım, tamamen yeni bir tasarım üzerine kuruluyor. Burada 10 yıllık bir dönemin bittiği söylenirken, grafik biriminin başlangıçta firmaya özel kalacağı ve sadece Exynos işlemcilerde bulunacağı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung’un kendi GPU birimini geliştirmesi neden önemli?

Daha önce de söylediğimiz üzere bir şirketin telefonlarında kendi CPU ve GPU birimleri kullanması gerçekten birçok fayda getiriyor. Bunların en başında da yüksek optimizasyon geliyor. Firmalar altyapı kendilerinin olduğu zaman donanım ile yazılımı çok daha iyi şekilde birbirine entegre edebiliyor. Tüm bunlar sonucunda ise daha az enerji harcayarak daha yüksek performans sunan cihazlar üretebiliyor.

İlgili Video

Şirketin Apple iPhone X ile dalga geçtiği yeni reklamlarından