reklamı kapat

POPÜLER

Araç aksesuarlarındaki ÖTV uygulamasının güncellenmesine sektörden ilk tepkiler

OYDER, Resmi Gazete’de yayınlanan yeni kapsamla birlikte haksız rekabetin ortadan kaldırılabileceğine vurgu yaptı.

Türkiye’nin otomobil gündemi şu sıralar vergi yapılandırmaları üzerinden oldukça hararetli. Geçtiğimiz günlerde elektrikli modeller odağında yapılan revizyonların ardından, sektörün başka alanlarıyla ilgili de bir süredir beklenilen kararlar Resmi Gazete’de yayınlandı. Saatler önce yayınlanan tebliğ ile, yeni aracın ilk tescilinden sonra yapılacak mal ve hizmetlerin satışı ÖTV matrahına dahil edilmeyeceği açık bir şekilde karşımıza çıktı. Bir önceki uygulamada, yeni araç alımlarında müşterilerimiz tarafından talep edilen ve aksesuar adı altında toplanan tüm mal ve hizmetlerin satışı, Yetkili Satıcılar tarafından gerçekleştirildiğinde yasal düzenlemenin açık olmaması sebebiyle ÖTV matrahına dahil ediliyor ve hem aracın hem de mal ve hizmetlerin bedeli ÖTV oranında artıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni ÖTV uygulaması hakkında OYDER’den açıklama

Yapılan düzenlemeden memnun olduklarını ifade eden Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Altuğ Erciş; “26 Temmuz 2022 tarihinde yayınlanan ÖTV Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile meslektaşlarımız açısından haksız rekabet yaratan çok önemli bir unsur yürürlükten kaldırılmıştır. Yeni yayınlanan tebliğ ile bu uygulama tüm piyasa oyuncuları için ortak zemine getirilerek, aracın ilk tescilinden sonra yapılacak mal ve hizmetlerin satışı ÖTV matrahına dahil edilmeyeceği açık ve sarih şekilde düzenlenmiş ve sağlıklı bir ticaret ve vergilendirme yapılabilecek hale getirilmiştir.

Gerek doğrudan T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile gerekse de Gelir İdaresi Başkanlığı nezdinde gerçekleştirdiğimiz tüm görüşmelerde bu haksız rekabet ortamına dikkat çekerek Yetkili Satıcılar ve müşterilerimiz aleyhine olan bu durumun düzeltilmesini müteaddit defalar talep etmiştik. Müşterilerimiz açısından da aynı ürüne farklı fiyat uygulamasını ortadan kaldıracak bu gelişmenin daha faydalı olacağına inanıyoruz. Müşterilerimizin aksesuar kapsamındaki tüm mal ve hizmetlere eşit şartlarda ulaşmasının önünü açacak bu uygulamanın haksız rekabeti ortadan kaldırmasını ve serbest rekabet şartları içerisinde bu ürün ve hizmetlere ulaşılmasını sağlayacaktır. Serbest rekabet ortamının doğal akışına aykırı olan bu durumun yeni tebliğ ile değiştirilmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. ” ifadelerine yer verdi.