reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Boston Dynamics

Asayiş ekibine yeni üye; Hyundai ve Boston Dynamics ortaklığından doğan güvenlik robotu

Kısa süre önce teknolojinin yükselen yıldızı Boston Dynamics’i satın alan Hyundai, şirketle ortak çalışmalar gerçekleştirmeye başladı.

Geçtiğimiz aylarda radikal bir adım atarak Boston Dynamics’in kontrol hisselerini satın alarak robot teknolojileri açısından önemli bir atılım gerçekleştiren Hyundai Grubu, ortaklık kapsamında somut sonuçlarla karşımıza çıkmaya başladı. Bu yatırımın meyvelerini almaya başlayan her iki firma, ortak projelerini tanıtmaya başlıyor. Hyundai, özellikle endüstriyel alanlarda ve fabrikalarda değerlendirilebilecek güvenlik robotlarıyla hem şirketlerin hem de çalışanların günlük hayatlarını kolaylaştıracak.

Grubun Güney Kore’deki fabrikalarından pilot olarak test edilmeye başlanan robotlar, entegre termal kamera ve 3D LIDAR sensörler ile etrafındaki kişileri ve nesneleri algılayabiliyor. Yüksek sıcaklık durumlarını ve olası yangın tehlikelerini izleyebilen robotlar, kapıların açık veya kapalı olduğunu da algılayabiliyor. Yapay zekaya sahip robotlar, internet üzerinden şirketin sistemine girebiliyor ve aktivite raporları için fotoğraf ve video kaydını günlük olarak yapabiliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai ve Boston Dynamics imzalı robot özellikleriyle dikkat çekiyor

Tanıtımı gerçekleştirilen dört ayaklı robot, dar alanlarda gezinmenin yanı sıra insan gözüyle görülmesi zor olan kör alanları da belirleyebiliyor. Grubun teknolojilerini Boston Dynamics’in Spot robotuna uygulamak, robota gelişmiş özerklik özellikleri de sağlıyor. Görev yönetimi ve derin öğrenmeye dayalı görüş teknolojisi dahil olmak üzere endüstriyel site ortamlarında da otonom devriye hizmetlerine uyumlu olan robot, böylelikle dayanıklılık gerektiren zorlu görevlerde de işleyiş gösterebiliyor. Robotik teknolojilerinin ilerlemesi, markanın endüstriyel alanlarına, otonom araçlarına ve gelecekteki Kentsel Hava Hareketliliği (UAM) çözümlerine sinerji kazandıracak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Video

Hyundai Casper teaser