reklamı kapat

POPÜLER

drone

Atos’tan sağlık sektöründe drone hizmeti

Sağlık sorunlarının çözülmesinde en büyük engel hastaların tıbbı kaynaklara yeterince hızlı ulaşamaması oluyor. Atos’un ilkini Paris’te başlattığı drone uygulamasıyla şifa, havadan ve denizden geliyor.

İçinde bulunduğumuz metropol yaşamında, sağlık sektörünün önündeki en büyük tehdit: Hız. Kalp krizi ve ağır yaralanma gibi ani gelişen ve insan hayatını tehdit eden durumlarda hız ve zaman, yaşam ile aynı anlamı taşımaya başlıyor. Avrupa’da yılda yaklaşık 1 milyon kişinin ani kalp krizi geçirdiği ve bunların yalnızca yüzde 8’inin hayatta kalmayı başarabildiği biliniyor. Araştırmanın ortaya koyduğu en çarpıcı sonuç ise trafik sıkışıklığı, ulaşım güçlüğü gibi nedenlerden dolayı hastaların yaklaşık yüzde 60’ının hastaneye zamanında yetiştirilemediği için hayatını kaybediyor olması. Bir başka araştırma ise, dünya genelinde tıbbi kaynaklara erişim yetersizliğinden dolayı her yıl 5.2 milyon çocuğun yaşamını yitirdiğini gösteriyor.

Sağlık sektörünün karşı karşıya kaldığı bu soruna çözüm yine teknolojiden geliyor. Sağlıkta “drone” ile teknolojik imkanları sonuna kadar kullanmak mümkün. Telekomdan enerjiye, endüstriden finansa onlarca farklı sektöre IT hizmeti sunan Atos, son dönemin en popüler konularından “drone teknolojisi” ile sağlıkta hizmet dönemini başlatmış durumda. 72 ülkede 100 bin kişiye sağladığı istihdamla dünyanın lider IT şirketleri arasında yer alan Atos, bu konudaki ilk uygulamasını Paris’teki devlet ve şehir hastanelerinde uygulamaya soktu bile.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sağlık sektöründe drone devri

Bu önemli hizmetle ilgili açıklama yapan Atos Türkiye CEO’su Olivier Ventura şu sözleri sarf ediyor: “Diğer birçok alanda olduğu gibi, havasız insan araçları drone’lar, sağlık alanında da geleceği şekillendiriyor. Daha erişilebilir sağlık hizmeti için Atos drone’ları göreve başladı. İlk uygulamalarımıza Paris’teki devlet ve şehir hastanelerinde rastlayabilirsiniz. Drone teknolojisinin sunduğu avantajla hastalarımıza, ihtiyaç duydukları sağlık ürün ve hizmetlerini zamanında ulaştırırken, diğer taraftan dünyada her yıl 70 milyar dolar tutan tıbbi lojistik maliyetlerinden bütçe tasarrufu sağlıyoruz. Hava durumu, coğrafi şartlar, trafik ve teslimatın aciliyet derecesi gibi faktörlere bağlı olarak en verimli ulaşım yolunu bu uygulamayla seçebiliyoruz. Son dönemde sağlıkta adeta dönüşüme imza atan Türkiye’ye de bu teknolojiyi sunmak için sabırsızlanıyoruz. Türkiye metropollerindeki trafik veya doğu bölgelerindeki sert coğrafi koşullar nedeniyle sağlık imkanına kavuşamayan kalmasın isteriz. Bu nedenlerden dolayı yaşanan yaşam kayıplarını minimuma indirmek mümkün.”

İlginizi çekebilir

Drone dünyasında bakış açısını değiştiren yeni model: Parrot Anafi FPV