reklamı kapat

POPÜLER

Audi’den satılık “ucuz” yarış otomobili: RS3 LMS

Audi, RS serisinin en yeni üyesi RS3 Sedan‘ın dünya prömiyerinin ardından modelin yarış versiyonu RS3 LMS‘nin de detaylarını paylaştı. Audi Sport tarafından geliştirilen Audi RS3 LMS, 2017 yılında markanın yarış platformları için tasarlanmış model yelpazesine eklenecek.

Audi, kurulmuş olduğu yıldan beri ürettiği modeller ve çeşitli jenerasyonlar ile en üst seviye yarış organizasyonlarında her zaman yer aldı. Marka, WEC ve DTM gibi önemli yarış organizasyonlarında elde ettiği dereceler ile birlikte R8 LMS modeli segment liderliğini elinde tutuyor. Tüm bu başarılar Audi fabrikasının motorsporları departmanının hummalı çalışmasının bir ürünü. Audi, RS ailesine RS3 Sedan’ı eklemesinin ardından motorsporları ekibi de vakit kaybeden RS3 Sedan’ı LMS ailesine uyarladı.

Audi RS3 LMS, Honda, Seat ve Volkswagen gibi üreticilerin de modellerinin yer aldığı TCR yarışlarında kullanılmak üzere geliştirildi. 24 saatlik dayanıklılık etaplarının da organizasyonlara eklenmesinin ardından 18 farklı ülkede düzenlenen TCR’de artık önemli organizasyonlar arasında adını duyurmaya başladı. Bu, Audi RS3 LMS için şu anlama geliyor; dünyanın en zorlu pistlerinden biri olan Nürburgring pistinde 24 saat!

audirs3lms4
Audi RS3 LMS’de modifiye edilmiş 2.0 litre hacminde ünite görev yapıyor. Yapılan modifikasyonun ardından elde edilen güç değeri ise 330 beygir. 0’dan 100’e 4.5 saniyede erişebilen Audi RS3 LMS’nin maksimum sürati ise 240 km/s. Güvenlik sistemleri kanadında FIA standartlarına sahip Audi RS3 LMS’de yarış için geliştirilmiş 6 ileri şanzıman ile birlikte güvenliği artırılmış benzin deposu ve roll cage yer alıyor. Aralık ayında organizasyonlara katılacak olan yarış ekipleri için satışta olması planlanan RS3 LMS’nin farklı yarış platformları için üretilecek sürümleri ile birlikte 99.000 euro ile 129.000 euro fiyat aralığında sunulması planlanıyor.