reklamı kapat

POPÜLER

Avrupa satışları başlıyor; Mercedes S-Serisi hibrit ve öne çıkan özellikleri

11 Ekim 2018

S560e adıyla kullanıcılarla buluşacak olan Mercedes S-Serisi hibrit versiyonu, performans olarak standart halinin oldukça ilerisinde.

Paris Otomobil Fuarı’nda ilk elektrikli otomobilinin gösterimi gerçekleştiren Mercedes, asfalt üzerindeki dönüşümünü kademeli olarak devam ettiriyor. Yeni jenerasyon modellerindeki hibrit entegrasyonuna önem veren marka, bunu amiral gemisiyle de en üst noktada da kullanıcılarla buluşturuyor. Standart versiyonlarının üretim ve satış süreçlerinin başlamasının ardından Avrupa pazarında yeni S560e üzerinden şekillenecek olan yapılanmada, merak edilen tüm soru işaretleri de cevap bulmuş durumda. Şarj edilebilir yapıda olan S-Serisi hibritin merkezinde 3.0 litrelik altı silindirli makineye görev veren Mercedes, performans konusunda standart versiyonlara oranla önemli bir ivmelenme vadediyor. Bu da aracı satın almak isteyenlerin ilgisini çekme konusunda pastanın en büyük payının el değiştirebileceğine işaret.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes S560e ne vadediyor?

Aracın saf elektrik menzili konusunda ilk andan itibaren 50 kilometrelik bir rakam vadettiğini zaten biliyorduk. Mercedes’in performans konusunda paylaştığı teknik tablonun detayları bu noktada ön planda olacak. İçten yanmalı makinenin verilerine baktığımızda tek başına 367 beygir güç ve 500 Nm tork ürettiğini görüyoruz. İşin içerisine dahil edilen elektrik motoru ise 121 beygirlik güçle sistemdeki rolünü sürdürüyor. Bu iki gücü bir araya getirdiğimizdeyse 476 birimlik güç ve 700 Nm tork gibi heyecanlandırıcı rakamlar beliriyor önümüzde. Rakamların önemini anlayabilmek adına S560’ın 436 beygir güç ve 650 Nm tork değerlerine sahip olduğunu hatırlatsak, fazlasıyla yeterli olur diye düşünüyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üzerinde konumlandırılan bataryası, Mercedes imzalı şarj noktası üzerinden 1,5 saatte şarj edilebilen S560e’nin saf elektrik modunda maksimum 130 km/s hıza erişebiliyor olması performans konusunda bilinmesi gerekenler arasında. 0’dan 100’e hızlanma için ihtiyaç duyulan yaklaşık 5 saniyelik süre de, böylesine ağır bir otomobil için gayet kabul edilebilir bir değer. İlk olarak Almanya pazarında siparişe açılacağını öğrendiğimiz 2019 Mercedes S560e, yaklaşık 96.000 euro gibi bir fiyat etiketine sahip. Tabi ki bu rakamın başlangıç olduğunu da belirtmekte fayda var.

İlginizi çekebilir

Mercedes S-Serisi Coupe