reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Bazı Instagram gönderilerini gizleyecek yeni “uygunsuz içerik” kuralı

Instagram “uygunsuz içerik” tanımlamasını genişletiyor. Artık içerik topluluk kurallarına uygun da olsa “uygunsuz” olarak nitelendirilerek erişimi kısıtlanıyor.

Advertisement

Instagram bir süredir üzerinde çalıştığı “erişim gölgeleme” methodunu devreye soktu. Platform artık topluluk kurallarına uygun olduğu halde kendilerinin belirlediği “uygunsuz içerik” kategorisine düşen gönderilerin erişimini zorlaştırmaya başlıyor. Facebook’ta da benzer bir sisteme sahip olan şirket bunu popüler fotoğraf paylaşım uygulamasına taşıyor. Bir sayfayı takip ediyorsanız onun paylaştığı ve Instagram’ın uygunsuz olarak belirlediği içerik yine fotoğraf akışınızda görünüyor. Ancak Keşfet kısmı, hashtag aramaları gibi noktalarda bu içerik yer almıyor. Bu sayede dağıtımı engellenmiş oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Uygunsuz içerik” nedir?

Instagram’ın uygunsuz olarak nitelendirdiği pek çok içerik bulunuyor. Örneğin “Kalbi tamamlamak için iki kere dokun” tarzındaki gönderiler, fotoğraf beğenildiğinde çıkan kalp animasyonuna göre ayarlanmış bir tasarımla paylaşılıyor. Amaç kullanıcıların gönderiyi beğenmesini sağlayarak etkileşimi ve sayfa dolaşımını artırmak. Instagram için bu “önerilmeyen” içerikler arasına giriyor. Yeni bu içeriklerin diğer kullanıcılara dağıtımı engelleniyor. Şiddet içerikli görseller, vahşet içerikli göseller ve müstehcen görseller de “uygunsuz” ve “önerilmeyen” görseller arasında yer alıyor. Burada müstehcenlik dikkat çekiyor. Instagram’ın topluluk kurallarında zaten çıplaklık içeren gönderilerin paylaşılamayacağı yer alıyor. Yani tamamen çıplaklık içeren fotoğraflar platform tarafından siliniyor. Müstehcen bulunan içerikler ise bundan sonra Keşfet sekmesinden ve hashtag sayfalarından kaldırılacak. Platformun aldığı bu ilginç kararın etkilerini önümüzdeki günlerde daha net göreceğiz.

İlginizi çekebilir

Uygulama içi alışveriş özelliği