reklamı kapat

POPÜLER

Toyota Aygo X

Beklentiler yüksek; Toyota iki yeni silahıyla Avrupa’da daha fazla pay istiyor

Kompakt Crossover/SUV segmentinde model çeşitliliğini artırmaya hazırlanan Toyota, 2022 ile birlikte tam anlamıyla atağa geçecek.

Dünyanın en çok fazla kullanıcıya erişen markalarından birisi olan Toyota, son birkaç yılda değişen dinamiklere cevap verme konusunda biraz geride kalmış durumda. Elektriğe geçiş sürecinin ana oyuncuları olan hibrit teknolojisinin öncüsü rolünü üstlenerek ürün gamını herkesten önce değişime sokan Japon üretici, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde gözünü Avrupa pazarına dikti. Crossover/SUV segmentindeki pazar odaklı inanılmaz yükselişe geç de olsa Yaris ve Corolla Cross modelleriyle dahil olarak elini güçlendirmeye hazırlanan Toyota, Aygo X ile genişlemeyi A segmentine dahi yansıtacak. Bu noktada bir kumar da oynamayı tercih eden marka yönetimiyse beklentilerini yüksek tutuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota Avrupa için tarihin en önemli 6 ayı olacak

Geride bıraktığımız 2020 yılını Avrupa bazlı olarak 1,5 milyon adedin üzerinde kapatan SUV segmenti üreticilerin tüm planlarının merkezini şekillendiriyor. Elektrik bazında atılan ilk adımları da bu segment odağında oluşmaya başlaması da tüm bu tabloyu anlamlandıran güncel örnekler. Toyota’nın kompakt segmentte yeni bir sayfa açacağı Yaris Cross ile çok ciddi rakiplerle mücadele edecek. 2020 yılını 177.556 adet satışla lider kapatan Renault Captur dışında Volkswagen T-Roc (158.776 adet), Peugeot 2008 (156.150) ve Dacia Duster (138.587) gibi markalarının adeta göz bebeği olan isimler Yaris Cross’un doğrudan rakipleri olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu yeni meydan okumayla ilgili beklentilerini paylaşan Toyota Avrupa CEO’su Matthew Harrison, 2022 sonunda Yaris Cross’un 150.000 adedi bulacak bir satışı yakalamasının ihtimal dahilinde olduğunu söyleyerek dikkat çekti. Markanın Avrupa’ya özel olarak sunacağı bir diğer silahı ise Aygo X olacak. Halihazırda A segmetinde standart bir model olan bu rozet, yapılacak değişimle birlikte Crossover dinamiklerine terfi ettirilecek. Toyota’nın GA-B platformu üzerine geliştirilecek olan modelin seri üretim versiyonu bu yıl bitmeden tanıtılacak ve üretim son çeyrekte Fransa’da başlayacak. Matthew Harrison’ın kendilerini bekleyen bu süreci; “Bizim için Avrupa pazarındaki en önemli 6 ay olacak.” cümleleriyle yansıtması da dikkat çekiyor.

İlgili video