reklamı kapat

POPÜLER

Bilgisayar hackleyen iPhone lightning kablosu

Bilgisayar hackleyen iPhone şarj kablosu [Video]

Her kablo aynı değil. Araştırmacılar bilgisayar hackleyebilen iPhone Lightning kablosu tasarımıyla yeni bir tehlikeye dikkat çekiyor.

iPhone için pek çok farklı firma, Lightning kablosu geliştiriyor. Apple mağazasında satılan orijinal ürünlerden, çok uygun fiyatlı kopyalara kadar uzanan zincirde, “Hepsi aynı nasılsa” diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çünkü tıpkı USB’lerde olduğu gibi Lightning kablolarıyla da cihazınızı hacklemek mümkün. Güvenlik araştırmacısı Mike Grover, modifiye edilmiş Lightning kablosu tasarımıyla kullanıcıların bilgisayarlarının basit bir şekilde hacklenebileceğini ortaya seriyor. “MG” olarak anılan Mike Grover, tasarımına “O.MG cables” adını veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone için geliştirilmiş standart Lightning kablosundan farksız

MG söz konusu kabloyu standart şarj kablosundan ayırt etmenin hayli zor olduğuna değiniyor. Çünkü kablo esas işlevini yerine getirerek iPhone modellerini şarj edebiliyor. Ancak kabloyu bilgisayarınıza taktığınızda, telefonunuzu şarj etmekten daha fazlasını yapıyor. Bilgisayarınızı açmak için kullandığınız şifreyi de karşı tarafa ileten bu kablolar, cihazınızdaki özel verileri alabiliyor ve kötü niyetli yazılım yükleyebiliyor. MG bu sistemin yeni olmadığına dikkat çekiyor. Bu tarz kabloların uzun zamandır var olduğunu belirten MG, tüm bu sistemi ise evinde çok basit bir kurulumla gerçekleştirmiş. Diğer araştırmacıların da üzerinde çalışabilmesi için söz konusu kabloların ilk prototipleri kablo başına 200 dolardan satışa sunulmuş durumda. El yapımı kabloların her biri yaklaşık 4 saat içinde üretiliyor ve kullanıma hazır hale geliyor. Sistem üzerinde çalışmalarına devam eden MG, önümüzdkei dönemlerde kabloların yapabileceklerinin sınırlarını da genişletmeye hazırlanıyor. Sistemin çalışma şeklini haberin üzerindeki videodan izleyebilirsiniz.