reklamı kapat

POPÜLER

1965 Ford Mustang

Bilgisayarlar da “sarhoş olur”; otonom 1965 Ford Mustang’in, güldüren Goodwood macerası [Video]

Siemens’in başrolünde yer aldığı otonom sürüş teknolojisiyle donatılan 1965 Ford Mustang, merakla beklenen denemesinde hayal kırıklığı yarattı.

Goodwood Hız Festivali’nin kapılarını açmaya hazırlandığı hafta başında, birbirinden farklı projelerin asfalta ineceğini değinmiştik. Organizasyon kapılarını açmasıyla birlikte debu projeler teker teker asfalta inmeye başladı. 25. yılını kutlayan Goodwood‘da bu yıl bir ilk olarak lanse edilen bir proje ise herkes gibi bizlerin de çok dikkatini çekti. Teknoloji devi Siemens ile Cranfield Üniversitesi‘nin bir araya gelerek hayata geçirdiğini öğrendiğimiz bu projenin merkezinde ise 1965 model bir Ford Mustang yer alıyordu. Klasikler arasında yer alan bu otomobili otonom sürüş teknolojisiyle donatan ikili, festival katılımcılarına ilk kez sürücüsüz deneyim yaşatma iddiasındaydı. Merakla beklenen o günün gelmesiyle birlikte start verilirken, işlerin umut edildiği gibi gittiğini söylemek biraz zor oldu.

Belki sonraki sefere

1965 Ford Mustang’in dönüşümü kapsamında sensör, radar ve lidar gibi parçalardan faydalandığını bildiğimiz geliştirme ekibi, direksiyonu da elektrikli hale getirmişti. Tüm hazırlıkların tamamlanmasıyla birlikte çıkış noktasına gelen araca, her ihtimale karşı sürücünün de içerisinde bulunduğu dört kişilik bir ekibin oturduğunu görüyoruz. Aslında denemeyle ilgili sizlere işlerin bir süre de olsa güzel gittiğini söylemek isterdik. Lakin ilk andan itibaren Mustang’in sarhoş bir sürücü tarafından kullanılıyormuş gibi savrulduğunu gördüğümüzde bu pek de mümkün olmuyor. İzleyiciler gibi ilk anda “acaba etrafı analiz mi ediyor?” diye düşünsek de durumun öyle olmadığı kısa süre içerisinde anlaşılıyor. Sözü fazla uzatmadan sizleri video ile baş başa bırakalım.