reklamı kapat

POPÜLER

Goodwood Hız Festivali’nde bir ilk; 1965 Ford Mustang sürücüsüz olarak tırmanışa çıkıyor!

25 yaşını kutlamaya hazırlanan Goodwood Hız Festivali, 1965 Ford Mustang ile birlikte akıllara kazınacak bir denemeye sahne olacak.

Yarın itibarıyla kapılarını açacak olan Goodwood Hız Festivali, her yıl olduğu gibi birbirinden farklı sınıflarda yer alan otomobilleri bir araya getirecek. İçerisinde Ferrari ve Bugatti gibi hiper otomobillerinde yer aldığı bu seçeneklerde klasik parçalar da es geçilemeyecek kadar güzel olacak. Otomobil üreticilerinin yeni modellerini sergileme konusunda çeşitli aktiviteler gerçekleştirdiği Goodwood’da bu yıl bir ilkin heyecanı da yaşanacak. 1965 Ford Mustang merkezli olarak gerçekleştirilecek olan denemeyle birlikte festivalin meşhur rotası ilk kez bir sürücüsüz araç tarafından kat edilmeye çalışılacak. Gelecek ile geçmişin köprü misali bir araya getirileceği bu projenin altyapı kısmındaki en büyük destekçisi ise Siemens.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ortaklık gerçekleştirildi

Tedarik ve teknoloji konusunda dünyanın önde gelenlerinden birisi olan Siemens’in bu projedeki diğer destekçisi ise Cranfield Üniversitesi olacak. Organizasyonun 25. yılına özel olarak planlanan projenin ilk ayağı yarın gün içerisinde hayata geçirilecek. Otonom teknolojinin entegre edildiği klasik Mustang eğer ilk günü sorunsuz atlatırsa cuma ve cumartesi günü de benzer sürüş denemelerine devam edilmesi de planlanıyor. Aracı otonom teknolojiye dönüştürmek adına bir süredir birlikte hareket eden mühendisler; sensör, radar ve lidar gibi parçaların yanında direksiyona da el atmak zorunda kaldı. Standart versiyondaki parçanın yerine elektrikli bir direksiyonun entegre edildiği dönüşümün ne denli sonuçlar doğuracağını hep birlikte göreceğiz.