reklamı kapat

POPÜLER

Furrion Prosthesis

Bilim kurgu değil gerçek; karşınızda insan kontrollü dev robot [Video]

CES 2018‘de bazı robotlar tanıtıldı. Ancak bunların hemen hepsi hayatımızı kolaylaştırmaya odaklanıyor ve kendi başlarına çalışıyor. Furrion tarafından üretilen Prosthesis ise sürecin içerisine bizi de koyarak bilim kurguyu gerçeğe dönüştürüyor.

Furrion şirketinin geliştirdiği Prosthesis, temelde bir “mech” olarak geçiyor. Battletech oyunu ile hayatımıza giren bu kavram, içerisinde insanların oturduğu robot görünümlü dev savaş makinelerine işaret ediyor. İşte bu yüzden Prosthesis tam olarak bir robot olarak geçmiyor. Ancak bu haliyle inanılmaz etkileyici görülen makine, içerisine binen insan tarafından kontrol ediliyor. Burada joystick tarzı bir kontrolden bahsetmiyoruz. Kollarınıza ve bacaklarınıza giydiğiniz bağlantılarla bedensel olarak yönettiğiniz makine, bu açıdan geliştirilmiş en büyük dış iskelet da olarak nitelendiriliyor. Gerçekten oldukça etkileyici duran teknoloji harikası, elektrik motorlarıyla saatte 32 km hızla koşabiliyor. Toplam 3,600 kg ağırlığı bulunan mech, tek şarjla 1 saat boyunca görev yapabiliyor. Yaklaşık 4,5 metre boyunda olan ürün, engellerin üzerinden geçebilecek esnekliği de sunuyor.

Furrion Prosthesis için büyük düşünüyor

Bu “mech” robot iskeletten birçok üretip “X1 Mech Racing League” altında bir spor müsabakası haline getirmek isteyen firma, geleceğin burada olduğunu düşünüyor. İçerisinde insan olduğu için robot savaşlarından daha dikkat çekici duran ve fiziksel bir güç isteyen süreç, bakalım gerçeğe dönüşecek mi?

Video