reklamı kapat

POPÜLER

Skoda

Bir ilk olacak; Skoda’ya Volkswagen grubunda önemli görev

Segmentinde yakaladığı başarılı ivmenin ışığında küresel çapta önemli bir sorumluluğu üstlenen Skoda, Volkswagen Grubu’nun hayati platformunu geliştirecek.

Volkswagen Grubu’nun önemli üyelerinden birisi olan Skoda, son yıllarda gerçekleştirdiği başarılı dönüşümle birlikte rekabete ayak uydurma konusunda zorluk çekmedi. Satışları için geri sayımına devam ettiğimiz yeni nesil Fabia ile segment liderliğine oynayan özellikler sayesinde beklentileri daha da artıran Çekyalı üretici, kompakt segmentteki bu başarısının karşılığını Volkswagen Grubu içerisindeki yeni rolüyle alacak. Marka kaynaklarından gelen açıklamayla birlikte detayları netleşen karar doğrultusunda, grubun tüm kompakt modellerinin temelini oluşturan MQB-A0 platformunun teknik geliştirme yönetimi Skoda’ya veriliyor. Asya pazarında satışa sunulan modellerde kullanılan MQB-A0-IN platformu için de alınan bu kararla birlikte Çekyalı üreticinin ekonomi odaklı bölgelerde grubun lider ismi olması da kaçınılmaz bir dinamik olarak karşımızda duruyor.

2021 Skoda Fabia

Skoda içerisinde bulunduğu segmentin başarısını yeni modellere de yansıtacak

Halihazırda Volkswagen Polo ve Seat Ibiza gibi modellerin dışında Skoda Kamiq, Volkswagen T-Cross ve Seat Arona gibi kompakt SUV modellerinde de kullanılan MQB A0 platformu pazar payı gereği hayati bir noktada. Giriş ve orta segmentte konumlanan araçların satış payı düşünüldüğünde Skoda’nın son yıllardaki başarısıyla yeni modellerdeki beklentiler de artmış durumda. Skoda’nın bu rolü üstlenmesiyle birlikte Rusya, Afrika, Güney Asya ve Latin Amerika gibi bölgelerde VW Grubu’nun öncü ismi olması muhtemel. Bununla birlikte grubun pazar payını artırma arzusu da dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Skoda’nın MQB-A0 platformu üzerine küresel çapta aldığı sorumluluk hakkında konuşan CEO Thomas Schäfer; “Volkswagen Grubu’nda aldığımız bu yüksek sorumlulukta, AR-Ge konusundaki tecrübemizden faydalanacağız. Burada aynı zamanda Skoda’nın grubun Avrupa’daki merkezindeki konumunun da güçlendirdiği bir dönem bizi bekliyor. MQB-A0 platformu sayesinde birçok yeni müşteri kazanacağımıza ve Grubun giriş seviyesi segmentlerdeki konumunu güçlendireceğimize inanıyorum.” ifadelerine yer verdi.

İlgili video

Yeni Fabia tanıtımı