reklamı kapat

POPÜLER

Bir kişiye özel üretildi: Ferrari P80/C [Video]

İtalyan üreticinin tarihinde istek üzerine üretilen bir çok model bulunuyor. Ancak yeni ortaya çıkan Ferrari P80/C hepsinden çok daha özel bir yerde.

Bu özel olma durumunun en büyük sebebi Ferrari’nin, P80/C için tam dört sene harcamış olması. Bu süre markanın bu güne dek tek üretimlik bir otomobil için harcadığı en uzun süre. Marka P80/C’nin uzun bir tasarım araştırmasının, derin bir mühendisliğin ve titiz bir aerodinamik çalışmanın ürünü olduğunu söylüyor.

İtalyan üreticinin “Ferrari dünyasının en büyük duayenlerinden biri” olarak tanımladığı, “TK” kod adlı müşterinin özel siparişiyle üretilen P80/C, tümüyle baştan geliştirilen, yeni bir otomobil. Müşteri, İtalyan markadan ikonik 330 P3/P4 ve Dino 206 S modellerinden ilham alan, modern bir spor prototip üretmesini istiyor ve P80/C’nin hikayesi böyle başlıyor.

Verilen sipariş Ferrari tasarım merkezi için kolay bir iş değildi, zira mühendisler şu anki ürün gamında bulunmayan bir model tasarlamak zorundaydılar. Hatta kendi tarzlarını oturtmuş iki eski modelden ilham alan bir iş çıkarmalıydılar, üstelik ortaya çıkacak otomobilin üstün performanslı bir pist makinesi olması gerekiyordu.

Yarış otomobili üzerinde yükseliyor

Ferrari, özel müşterisiyle birlikte hareket ederek 488 GT3 yarış otomobilinin altyapısını kullanmaya karar verdiler. Bu altyapı 488 GTB modelininkine kıyasla daha uzun bir dingil mesafesi sunuyor; bu da tasarımcıların daha özgür davranabilmelerini mümkün kılıyor. Yine bu platform sayesinde otomobilin kokpiti buruna daha yakın bir biçimde konumlandırılabilmiş ve arka tarafın daha uzun tasarlanabilmesinin önü açılmış. Bu da ortaya çıkan otomobile çok daha agresif bir görünüm kazandırıyor. Otomobilin tasarımında dikkat çeken bazı öğeler olan kaslı ön ve arka çamurluklar ile ön tarafı saran kıvrımlı cam, 330 P3/4, Dino 206 S ve 250 LM gibi klasik Ferrari’lere gönderme yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Müşterinin diğer bir isteği doğrultusunda otomobil iki konfigürasyona sahip olacak şekilde üretilmiş. İlk konfigürasyon, karbon fiber kanatlı ve merkez bijonlu 18″ jantlarıyla pist konfigürasyonu. Diğer konfigürasyon ise herhangi bir aerodinamik eklenti barındırmayan ve 21″ jantlara sahip olan “show” konfigürasyonu.

P80/C tamamen karbon fiberden imal edilmiş, ancak yalnızca teknik fonksiyonları olan bölümler çıplak karbon olarak görülebiliyor. Otomobilin gövdesi Rosso Vero kırmızısına boyanmış ve kabin de 488 GT3 yarış otomobilinden aktarılmış. Yalnızca konsolun iki yanı yeniden tasarlanmış; karbon fiber kapı panelleri ve döşeme rengi ise müşteri tarafından özel olarak istenmiş.

Ferrari P80/C yalnızca pistte kullanılmak üzere geliştirilen, halka açık yollarda ilerlemesi yasal olarak mümkün olmayan bir otomobil. İtalyan üretici otomobilin motor ve şanzıman bilgilerini paylaşmıyor. Ancak otomobilin 488 GT3 yarış otomobilinde kullanılan 3.9 litrelik çift turbo V8 motor ile çift debriyajlı yedi ileri şanzımana sahip olduğunu tahmin ediyoruz.

Ferrari otomobilin fiyatını da açıklamıyor. Akıl sağlığını önemseyen biri muhtemelen fiyatı öğrenmek istemeyecektir zaten!