reklamı kapat

POPÜLER

Bir yarışçının Pininfarina dokunuşuyla gerçeğe dönüşen hayali: EF7 Vision Gran Turismo [Video]

09 Mart 2017

Cenevre Otomobil Fuarı’nın en yeni üyesi arkasında çok güçlü bir ekibi barındırıyor.

Kariyeri boyunca iki kez Formula 1 ve Indy 500 şampiyonluğu gibi önemli başarıları bulunan ve yarış dünyasının önemli pilotlarından birisi olarak kabul edilen Emerson Fittipaldi‘nin kurduğu Fittipaldi Motors bir hayali gerçeğe dönüştürdü. Pininfarina ortaklığıyla geliştirdiği hiper otomobil konsepti Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında otomobil tutkunlarının karşısına çıkartan geliştirme ekibi organizasyon boyunca tarifi mümkün olmayan bir heyecanı yaşayacak. Yarış kültüründen gelen bir kurucuyla dünyanın en ünlü tasarım şirketlerinden birinin ortaklığı sonucu ortaya çıkan EF7 Vision Gran Turismo son zamanlarda gördüğümüz en etkileyici otomobillerden bir tanesi.

Hayalin ortakları: Altyapı – Tasarım

Emerson Fittipaldi’nin adını taşıyan projenin gerçeğe dönüşmesinde Fittipaldi’nin ekibi yalnız başına değildi. Bir canavarı yaratmak için birbirinden yetenekli ellere ihtiyaç duyulacağını herkes gibi Fittipaldi de biliyordu. Bu parolayla yola çıkan ve Lotus ve McLaren ile elde ettiği başarılarda pay sahibi olan ekipten destek alan Fittipaldi, aracın montaj sürecinde de önemli yeteneklerle birlikte çalıştı. Tasarım ayağında Pininfarina’dan destek alan ekip, Alman mühendislik firması HWA ile de teknik geliştirme sürecini ortak yürüttü.


Tasarımı itibarıyla köpekbalığını andıran bir yapıyı anımsatan EF7 Vision Gran Turismo’nun altyapısında tamamiyle karbon fiber kullanıldığını görüyoruz. Yarış otomobili yapısındaki monokok şasinin üzerine oluşturulan araçta kullanılan tampon, difüzor ve kanat tasarımı aracın erişebildiği sürat değerleriyle ilgili ilk sinyalleri zaten veriyor. FIA standartlarında güvenlik ekipmanlarıyla donanılan EF7’nın şu anlık açıklanan ağırlık değeri sadece 1 ton. Altyapısında bağımsız coilover süspansiyonların kullanıldığı araç sönümleme tepkisi de oldukça yüksek.


Dış tasarımındaki LED ön ışıklandırmasıyla akıllarımıza Aston Martin Vulcan‘ı getiren aracın karbon fiberden geliştirilen arka bölümündeki çizgileri de Koenigsegg Regera‘yı anımsatıyor. İçerisinde de fazlasıyla karbon detayları bulunan EF7’de kullanılan direksiyon da Formula 1 kültürünün bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor.

Performans

Kalbinde 4.8 litrelik sekiz silindirli bir makineyi barındıran EF7 Vision Gran Turismo’da turbo besleme veya herhangi bir hibrit destek ünitesi bulunmuyor. Atmosferik bir motora sahip olan aracın bu motoruyla sahip olduğu rakamlara göz attığımızda 600 beygir güç ve 420 Nm tork değerleriyle karşılaşıyoruz. Aracın çevirebildiği devirse 9,000 olarak kayıtlarımıza geçiyor. Altı ileri şanzımanla kombin edilen EF7 Vision Gran Turismo için ekibin bir de sürprizi var.


Fittipaldi Motors’un ilk otomobili olan EF7, önümüzdeki dönemlerde PlayStation 4 için  sunulacak olan Gran Turismo Sport isimli merakla beklenen oyunda oynanabilir olarak yer alacak. Bu da EF7’yi sokaklardan evvel oyun dünyasında göreceğimiz anlamına geliyor. Fittipaldi ekibi tarafından fiyat bilgisi paylaşılmayan araca sahip olmak isteyen müşteriler geliştirme ekibinin yüz yüze vereceği kişiselleştirme desteğiyle istedikleri aracı oluşturduktan sonra ortaya çıkacak rakama göre ödemelerini yapacak. Hayatını motor sporlarına adayan bir otomobil tutkunun kurduğu markanın ilk projesiyle birlikte rekabete yeni bir oyuncu dahil olurken büyüklerin çekişmesini görecek olan meraklılar için bu hiç olmadığı kadar keyifli olacak.

VİDEO

YORUMLAR