reklamı kapat

POPÜLER

Biraz Volkswagen, biraz BMW; taklit tasarımda etkileyici yorum

17 Kasım 2018

Çin’in en önemli organizasyonlarından birisi olan Guangzhou Otomobil Fuarı, Volkswagen ve BMW gibi isimlerin bir arada olduğu bir SUV’a ev sahipliği yapıyor.

Yeni jenerasyon Toyota Corolla‘nın tanıtımıyla birlikte radarımıza giren Guangzhou Otomobil Fuarı, Uzak Doğu piyasası için fazlasıyla önemli. Bölgenin bir anlamda Paris Otomobil Fuarı niteliğini taşıyan organizasyonda Volkswagen, Peugeot ve Audi gibi pek çok Avrupalı üreticinin Çin’e öze sunduğu yeni modelleri de görmek mümkün. Tabi ki madalyonun diğer yüzünde sadece o bölgede faaliyet gösteren yerel üreticiler de var ve bunlar arasında taklit tasarımların da olacağını bekliyorduk. Pazarda varlığını sürdüren Changan Auto, Guangzhou’da tanıtımını gerçekleştirdiği CS85 Coupe isimli SUV modeliyle son dönemlerde gördüğümüz en etkileyici karşımı yakalaşıma benziyor. Ön bölümünde Volkswagen Touareg çizgilerini barındıran otomobilin arka tarafına geçtiğimizdeyse BMW X4 ile X6’nın karıştırıldığı bir kokteyl bizleri karşılıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik özellikler

Tasarımla ilgili işin taklit kısmını bir kenara bıraktığımızda, CS85 Coupe’nin fazlasıyla dikkat çeken bir model olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Coupe bir karakterden beklenilen sportiflikte olan modelin ızgarasında konumlandırılan marka logosunun aklımıza Acura’yı getirdiğini de söylemeden edemiyoruz. Aracın kokpitiyse “malzemeden kaçmama” tabirinin şaşırtıcıcı şekilde iyi seviyede yansıtıyor. Hayal edebileceğiniz hemen her noktada deri döşeme kullanan Changan, dijital sürücü ekranı ve yine Volkswagen grubunu akıllara getiren multimedya ekran gibi devasa parçalarla kullanıcıyı saran bir atmosfer yaratmayı başarmış durumda. Vites topuzu ve konsoldaki diğer fiziksel tuşların Audi, hoparlör çıkışlarınınsa Mercedes‘ten esintiler taşıdığı da fark edilebilir detaylar arasında.


Gelelim Changan CS85 Coupe’nin kaputunun altında sunulacak olan motor seçeneklerine. Bu noktada paylaşılan bilgilere göre giriş seviyesinde yaklaşık 180 beygir güç üreten 1,5 litrelik turbo benzinli motora yer veriliyor. Daha güçlü bir seçenek arayışında olanlarsa 233 beygir güç üreten 2.0 litreliye yönelebilecek. Şanzıman kısmında 8 ileri otomatik ünitenin sunulduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Önümüzdeki yıldan itibaren sadece Çin’de satışa sunulacak olan CS85 Coupe’nin yaklaşık 20.000 dolar gibi bir fiyat üzerinden showroomlara gelmesi gelmesi bekliyor. Araçla ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.