reklamı kapat

POPÜLER

blade runner 2049
blade runner 2049

Blade Runner 2049’un nefes kesen görsel efektleri nasıl yapıldı? [İzle]

Ridley Scott’ın ikonik bilim kurgu filmleri arasında gösterilen Blade Runner‘ın devam filmi ekim ayında vizyondaki yerini almıştı. Bu büyüleyici dünyanın görsel efektleri nasıl hazırlandı dersiniz?

Blade Runner 2049, ekim ayında Türkiye’de de vizyona girmiş. Ancak vizyon macerası epey olaylı geçmişti. Sansüre uğrayan filme hayranlardan tepki yağmış hatta bir kısım hayran boykot kararı alarak filmi sinemada izlemeyeceğini açıklamıştı. Sony Pictures’ın bu kararına karşı tepki alanlardansanız, Blade Runner 2049’un sunduğu görsel şölenin keyfini çıkarabilmek için ocak ayında çıkacak olan Blu-ray’ini beklemeniz gerekecek. Ancak o zamana kadar bu evrenin sunduğu görsel zenginliğin nasıl oluştuğuna göz atabilirsiniz.

Gişede istediğini yakalayamadı

Her ne kadar eleştirmenler tarafından övgülere boğulsa da Blade Runner 2049 ne yazık ki gişede aradığı başarıyı yakalayamadı. Hatta öyle ki yönetmenlik koltuğunda Denis Villeneuve’nun oturduğu filmin neden başarısız olduğuna mantıklı bir açıklama dahi getirilemedi. Özenle hazırlanan filmde Rodeo FX, 75 görsel efekt çekimi gerçekleştiriyor. Hem evreni hem de sahneleri ince ince işleyen bu efektlerse filmin atmosferinin oluşmasında yardımcı oluyor. Villeneuve’nun aynı zamanda çekimler sırasında aynı etkiyi yaratmak için sayısız minyatür kullandığını da ekleyelim. Ancak işin dijital dokunuşunu haberin devamındaki videodan izleyebilirsiniz. Filmin DVD ve Blu-ray çıkış tarihi ise 16 Ocak 2018 olarak duyuruldu.

Video