reklamı kapat

POPÜLER

BMW

BMW, iki yeni konsept ile elektrikli ulaşımda gelecek gösterimi yaptı

Dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alan BMW, kişisel ulaşım konusunda da ciddi çalışmalar yapıyor.

Bu bağlamda firmadan Dynamic Cargo ve Clever Commute isimli iki yeni elektrikli şehir içi aracı geldi. Şimdilik konsept aşamasında olan bu modeller, direkt olarak elektrikli yapıdalar.

Clever Commute modelini bir elektrikli scooter, Dynamic Cargo modelini ise kargo taşınabilecek bir elektrikli bisiklet olarak tasarlayan BMW, söylendiği kadarıyla bu araçları direkt olarak kendisi pazara sunmayacak.

Tahmin edebileceğiniz üzere dev üretici direkt olarak bu alanda yer almıyor ve tasarımları başka firmalara vermek adına görüşmeler gerçekleştiriyor.

Bu açıdan tahmin edilenden daha yakın bir zaman içerisinde konsept olmaktan çıkma ihtimali olan araçlardan bisiklet formundaki Dynamic Cargo, modüler olarak hayal ediliyor.

Bu bisikletin arkasındaki kargo taşınacak bölümün örneğin çocuk ya da bir sörf tahtası taşınması için uygun hale getirilebiliyor ve bu da gayet kullanışlı görünüyor.

Clever Commute elektrikli scooter modelini ise katlanabilir şekilde tasarlayan BMW, şehirlerin geleceğini değiştirecek bu alanda dikkat çekmeyi başarıyor.

BMW en son fütüristik elektrikli motosiklet BMW CE 04 ile ses getirmişti

Özellikle şehir içi kullanımına odaklanan motosiklet, kendisine girdiği her sokakta baktırmayı başaracak bir tasarımla karşımıza çıkmıştı.

Teknik olarak hatırlamak adına kalbinde 15 kW / 20 beygir normal, 42 beygir / 31 kW maksimum güç verebilen bir elektrik motoru olan model, bununla 50 km/s hıza 3 saniye altında çıkabiliyor.

Bir elektrikli modelden beklendiği üzere fazlasıyla seri olan CE 04, maksimum 120 km/s hıza çıkabiliyor. CE 04’ün maksimum 32 kW / 31 beygir güç verebilen bir alt sürümü de bulunuyor. Bu modelde de güç düşmesine rağmen maksimum hız 120 km/s olarak kalıyor.

Bir elektrikli motosiklet modelinin en önemli detayları arasında elbette menzil yer alıyor. Açıklandığı kadarıyla modelin üst versiyonu 8.9 kWh pil paketine sahip ve kullanıma bağlı olarak 130 km kadar menzil getiriyor.

İlginizi Çekebilir

Yakın zaman karşımıza çıkan elektrikli bisikletlerden