reklamı kapat

POPÜLER

BMW, elektrikli bisiklet

BMW imzasını taşıyan kargo odaklı elektrikli bisiklet gerçek oluyor

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden BMW, konsept olarak görücüye çıkardığı elektrikli bisiklet için üretici bulmuş durumda.

Yukarıdaki galeride gördüğünüz üç tekerlekli elektrikli bisiklet modelinin arkasında tam olarak BMW Group, Cube Bikes ve SoFlow yer alıyordu.

Arkasında yük taşınabilecek bir kasası bulunan bisiklet, geçtiğimiz ay bir prototip olarak lanse edilmişti ve Internationale Automobil-Ausstellung Mobility 2021 kapsamında sergilenmişti.

İşte bu model konsept ya da prototip olarak kalmayacak. Çünkü gelen bilgiye göre Almanya merkezli bisiklet firması Cube, bu tasarımı lisansladı ve üretimini yapma kararı aldı. Henüz bisikletin çıkış tarihi ya da fiyatı hakkında ise bir bilgi verilmedi.

Görebileceğiniz üzere arkası yük yanında çocuk taşımak için de özelleştirilebilen bisiklet, benzerlerinden farklı olarak hareketli bir aks sistemine sahip. Bu sayede virajlarda arka kısım değil ancak ön kısım sağa ya da sola yatabiliyor. Bu sayede çok daha rahat viraj dönülebiliyor.

Halen detaylı bir teknik özellik tablosu verilmeyen bisiklet, 220 kg’lık toplam taşıma kapasitesine sahip. Arka kısımda ise maksimum 60 kg yük / kargo taşınabileceği aktarılıyor. Elektrik motoru Bosch imzalı olan kargo odaklı elektrikli bisiklet, önden süspansiyon sistemine sahip ve disk frenler üzerine kuruluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMW, elektrikli bisiklet tarafına önem veriyor ve başka çalışmalar da yapıyor

Hatırlarsınız geçen haftalarda firmadan Dynamic Cargo ve Clever Commute isimli iki yeni elektrikli şehir içi aracı geldi. Şimdilik konsept aşamasında olan bu modeller, direkt olarak elektrikli yapıdalar.

Clever Commute modelini bir elektrikli scooter, Dynamic Cargo modelini ise kargo taşınabilecek bir elektrikli bisiklet olarak tasarlayan BMW, söylendiği kadarıyla bu araçları direkt olarak kendisi pazara sunmayacak.

Yakın zaman içerisinde konsept olmaktan çıkma ihtimali olan araçlardan bisiklet formundaki Dynamic Cargo, modüler olarak hayal ediliyor. Bu bisikletin arkasındaki kargo taşınacak bölüm çocuk ya da bir sörf tahtası taşınması için uygun hale getirilebiliyor ve bu da gayet kullanışlı görünüyordu.

İlginizi Çekebilir

Panasonic’ten geleceğin otomobil HUD sistemi