reklamı kapat

POPÜLER

BMW

BMW, yeni jenerasyonlardaki tasarım eleştirilerine yanıt verdi

Uzun süredir özellikle devasa böbrek ızgara yapısıyla eleştirilen BMW Tasarım Müdürü Adrian van Hooydonk, süreçle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ağustos ayı itibarıyla CEO değişikliğiyle gündeme gelen BMW, son birkaç yıldır karşımıza çıkarttığı yeni modelleriyle de sık sık eleştiri oklarıyla karşı karşıya kalıyor. Özellikle ailenin en üst noktalarını temsil eden 7 Serisi ve X7 ile birlikte kelimenin tam anlamıyla tavan yapan bu eleştirilen temel odağında ise kullanılan yeni tasarım dili var. Marka ile bütünleşen böbrek ızgara tasarımının 7 ailesinde devasa ebatlara taşınması ve ön bölümde artık ciddi oranda rahatsız edici olması, var olan eleştirilerin merkezide oturmuş durumda. BMW Tasarım Müdürü Adrian van Hooydonk, uzun süredir otomobil meraklılarının dilinde olan bu yorumlara Autocar‘a verdiği röportajda özellikle değinmeyi ihmal etmedi. Özellikle konsept olarak tanıtımı gerçekleştirilen 4 Serisi Coupe ile iyice alevlenen olumsuzlar karşısında Hooydonk’un tavrıysa ekibini savunmak üzerine oldu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“BMW gibi bir marka radikal değişiklikler yapmak zorunda”

İçerisinde bulundukları dönemi önemli bir değişim süreci olarak nitelendiren Hoydondk açıklamalarında; “BMW sadece müşterileri olan değil, aynı zamanda hayranları olan bir marka. Bu da kullanıcı kitlemizin tasarım tarihimizin büyük çoğunluğuna hakim olduğu ve bu konuda önemli bilgilere sahip olduğu gerçeğini destekliyor. Yıllardır süre gelen bu durum sayesinde ortada duygusal bir bağ olduğu da inkar edilemez. Var olan tartışma ve eleştirileri doğal karşılıyor ve kabul edebiliyorum çünkü şu anda yaptığımız şey onlarla birlikte büyüyen bir kimliği değiştirmek. Lakin BMW gibi büyük bir şirket değişime açık olup radikal hamleler yapmak zorunda. Rekabette buna direnmeye yer olduğuna inanmıyorum.” ifadelerine yer verdi. Önümüzdeki süreçte de benzer dinamiklerde modellerin geleceğini de söyleyen Hooydonk, kullanıcıların da bu değişime kısa vadede alışacağına inanıyor. Siz de düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.

İlgili video

BMW Concept 4