reklamı kapat

POPÜLER

emniyet kemeri

Boyu 1,65 ve altındaki sürücülere emniyet kemeri uyarısı

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, kısa süre önce emniyet kemeri odaklı bir sürücü bilgilendirme açıklaması yayımladı.

Emniyet kemerleri otomobiller içerisinde en önemli güvenlik önlemleri arasında yer alıyor. Her sürücünün ve yolcunun ufak bir yolculuk için bile olsa kullanması gereken bu basit ancak efektif önlem hakkında yeni bir açıklama yapıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı tarafından yapılan bu açıklamada, yapılan bir gerçek çarpışma deneyinde emniyet kemerinin ve hava yastığının birlikte kullanımının ciddi kafa çarpmalarının yüzde 75’ini, ciddi göğüs yaralanmalarının yüzde 66’sını önlemede etkili olduğunun altı çizildi. Bilgilendirme paylaşımında, “Ancak bu donanım aracın ön koltuğunda seyahat etmekte olan küçük çocuklar için bir tehdit oluşturmaktadır. Çalışmalar, araçta yolcular için hava yastığı olsun olmasın çocukların arka koltukta oturmalarının yüzde 29 daha güvenli olduğunu göstermektedir. Bir otomobilde maksimum güvenlik için şu önlemlerin alınması tavsiye edilmektedir. Ön koltukta oturan çocuklar eğer emniyet kemeri uygun olmayan bir şekilde bağlanmışsa, emniyet kemeri yoksa, doğru pozisyonda oturmuyorlarsa ya da emniyet kemerinin doğru bağlanması için boyları çok küçükse ölümcül bir risk altındadırlar. Bir çarpma anında kolayca öne fırlayabilirler ve şişen hava yastığı başlarına ya da boyunlarına şiddetle çarpabilir” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boyu 1,65 altında olan sürücülerin emniyet kemeri kullanım konusunda daha dikkatli olması gerekiyor

Açıklamada “Sürücü ve tüm yetişkin yolcular, özellikle boyu 165 santimetreden düşük olanlar, emniyet kemerlerini doğru bir biçimde bağlamalıdırlar ve ön koltuk yeterince geriye çekilmiş olarak seyahat etmelidirler. Araçta hava yastığı olsa bile, bir kişi emniyet kemeri yoksa çok ciddi bir şekilde yaralanabilir ya da ölebilir. Bir çarpma anında emniyet kemeri takmak kişinin içeride bulunan şeylere çarpmasını engelleyebilir. Ön koltukta oturan sürücü uygun pozisyonda ve koltuk mümkün olduğunca geriye çekilmiş olarak oturmalıdır. Emniyet kemeri her zaman ve doğru biçimde takılmış olmalıdır. Hava yastığı ön koltukta oturan çocuklar için ölümcül bir risk taşır. Ancak ön koltukta hava yastığının olmaması burayı 12 yaşın altındaki çocuklar için güvenli bir yer haline getirmez. Önde hava yastığı olmasa bile 12 yaşın altındaki çocuklar arka koltukta daha güvendedirler. Eğer direksiyonunuz ayarlanabiliyorsa başınıza doğru değil göğsünüze doğru getiriniz“. denildi.

İlginizi Çekebilir

1.600 beygirin sesini duymak ister misiniz?