reklamı kapat

POPÜLER

Bugatti Chiron Super Sport

Bugatti Chiron Super Sport, 1600 PS güç ve 440 km/s maksimum hızla tanıtıldı

Rekortmen kardeşinin evcilleştirilmiş versiyonu olan Bugatti Chiron Super Sport, revize edilen bölümleriyle standart paketlerden ayrılıyor.

Advertisement

Bugatti’nin Veyron sonrasında yollardaki öncü temsilcisi olan Chiron için versiyon çeşitliliği 2021’de de artmaya devam ediyor. 2018 yılında tanıtımı gerçekleştirilen Sport modelinin dinamiklerini “Super” eklemesiyle yeni bir noktaya taşıyan Bugatti Chiron Super Sport, rekortmen paketin de elden geçirilmiş bir versiyonu olacak. Şasi ve motor gibi teknik altyapılarının tamamında önemli revizyonların yapıldığı model, Chiron ürün gamının en nadir versiyonlarından da birisi olacak. Toplamda sadece dokuz adet üretilecek olan Super Sport, 3,9 milyon dolarlık fiyatıyla da performans nitelikleri kadar parmak ısırtıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rakamlarla Bugatti Chiron Super Sport

Geçtiğimiz yıl Amerika’da 490 km/s’lik hız limitiyle zirveye koşan Super Sport 300+ içinden doğan formül niteliği taşıyan yeni versiyonda dikkat çekecek değişimler var. Standart Chiron’a göre 25 santimetre artırılan gövde uzunluğuna sahip olan modelin bu sayede yüksek hızlarda daha verimli olduğuna vurgu yapılıyor. Gövde üzerindeki aerodinamik dokunuşlara paralel olarak elden geçirilen egzoz sistemi de motorun performansını ahenkli bir sesle bir araya getirmeye hazır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chiron Super Sport’un kalbinde ailenin diğer tüm paketlerinden bildiğimiz W16 motor yatıyor. Bu motor standart versiyona göre artırılan 100 PS’lik güç değeriyle toplamda 1.600 PS’lik güce sahip olacak. 1.600 Nm’lik tork üreten makinede yapılan revizyonlarla birlikte, bu değer 2.000 devir ile 7.000 devir gibi geniş bir aralıkta verilebiliyor. Maksimum tork iletiminin revizyon öncesinde 6.000 devirde konumlandırılmış olması, Super Sport’un sürüş karakterini de yolda ayrıştıracak ayarlamalar arasında. Arıtırılan güçle birlikte 23 kilogramlık hafiflemeyi beraberinde getiren otomobil, maksimumda 440 km/s’lik hız limitlerine kadar erişebiliyor. Chiron Super Sport’un performans değerleriyse 5,8 saniyelik 0-200, 12,1 saniyelik 0-300 ve 32,6 saniyelik 0-400 şeklinde teknik tabloya yansıyor.

İlginizi çekebilir

Czinger 21C ortalığı karıştıracak teknik özellikleriyle seri üretime taşındı