reklamı kapat

POPÜLER

Canavarlar da diyet yapar; hafifletilmiş ağırlığı ve iyileştirilen sürüş dinamikleriyle Bugatti Chiron Sport [Video]

Fuarın merakla beklenen sürprizi Bugatti Chiron Sport adıyla karşımıza çıkarken, beklentileri çok fazla yükseltmemekte fayda var.

Sürprizler, kötü olmadıkları sürede hepimizin asla geri çevirmek istemediği bir durum. Başlangıcı yapılan Cenevre içerisinde karşımıza çıkanlar da bu “hayır” kesiminin içerisine giriyor. Hele ki Bugatti’den geliyor ise. Geçtiğimiz günlerde heyecan yaratan ipucu görseli eşliğinde ilk değerlendirmesini yaptığımız yeni Chiron versiyonu üzerinde iki farklı seçeneğe odaklanmıştık. Bunlar ilki Süper Sport versiyonuydu ki bu aslında çoğu kişinin ortak hayali konumundaydı. Modelin yapılan tanıtımıyla birlikte ise bu sürprizin ikinci seçenek olan ve ufak dokunuşlarla iyileştirilmiş bir Chiron olduğunu öğreniyoruz. Motor bölümünde herhangi bir değişiklik yapılmayacak şekilde standart versiyonun parçaları üzerinde yapılan iyileştirmeleri içeren Bugatti Chiron Sport, her zaman olduğu gibi astronomik bir rakamla alıcı bulacak. Ne kadar mı? 3,67 milyon dolar kadar…

Ne var, ne yok?

Bugatti Chiron Sport’un beraberinde getirdiği en önemli farklardan birisi 18 kilogramlık kilo kaybı. Bu kazancını jant setinden başlayıp, silecek ve intercooler kapağına kadar uzanmış olan karbon fiber parçalara borçlu olan araç, marka tarafından paylaşılan verilere göre Nardo pistinde standart versiyondan 5 saniye daha hızlı. Süspansiyon kısmında da bazı iyileştirmelere sahip olan modelde, buradaki setin yüzde 10 oranında daha iyi darbe emebildiği belirtiliyor. Bu değişimi “Handling” modunun optimize edilmiş haliyle bir araya getiren Bugatti, kullanıcı deneyiminin özellikle viraj konusunda hissedilir oranda iyileştiği konusunda fazlasıyla iddialı. Kokpit bölümünde de renk özel kırmızı renk seçeneği dışında ciddi bir değişim barındırmayan Bugatti Chiron Sport’un sürüş dinamiklerindeki başarısını asfalta çıktığında göreceğiz. 8.0 litre hacme sahip dört turboşarj destekli on altı silindirli bir makinenin kullanıldığı Chiron, 1.500 beygirlik gücü ve 1.600 Nm torkuyla saatte 420 kilometre hıza çıkabiliyor.