reklamı kapat

POPÜLER

Bugatti Chiron Pur Sport

Bugatti Chiron Pur Sport; yüksek performans hafiflikle birleşti

Koenigsegg ve Czinger gibi isimlerin ön plana çıktığı son birkaç günü iyice zirveye çıkartmaya gelen Bugatti Chiron Pur Sport, sınırlı üretim adetleriyle karşımızda.

Uzun süredir kendisinden yeni bir model beklediğimiz Bugatti, kendi içerisindeki hamur yoğurma işlemine bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Bu felsefede Chiron merkezli olarak versiyon çeşitliliğine giden Fransız üretici, Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtamadığı yeni projesini sanal ortamdan tüm dünyayla paylaştı. Bugatti Chiron Pur Sport adıyla seçenekler arasındaki yerini alan yeni versiyon, motor ve rakamsal veri bazında standart Chiron’dan herhangi bir fark getirmeyecek. Buradaki temel strateji ise gövde ve parçaları üzerinde yapılan dokunuşlarla elde edilen hafiflik ve sürüş dinamikleri üzerine kuruluyor.

Bugatti Chiron Pur Sport teknik özellikleri

Pur Sport’u farklı bir noktaya konumlandırmamızı sağlayacak niteliklerinden önce, ailenin diğer üyelerinden bildiğimiz motorun rakamsal verilerinin üzerinden geçelim. Artık Bugatti’nin imzası haline gelen 8.0 litrelik dört turbo destekli W16 motoru, bu versiyonda da 1.500 PS güç ve 1.600 Nm torkla karşımıza çıkıyor. Mühendislerin burada yaptığı ufak dokunuş ise redline noktasında. Pur Sport ile birlikte aracın devir değeri 200 birimi artırılarak 6.900 rpm seviyesine çıkarılıyor. Bu değişimle birlikte şanzımanda aralıklarında da yüzde 15 oranında geçiş iyileştirilmesi dikkat çekiyor.


Madalyonun şasi ve altyapı kısmı ise hikayenin başrolü adeta. Ön süspansiyonda yüzde 65, arka süspansiyonda ise yüzde 33 daha kararlı bir süspansiyon sistemi meraklılarını bekliyor. Aeorodinamik olarak otomobili rahatlatan jantların da standart versiyona göre 16 kilgram daha hafif olması kayda değer. İşin içerisine yeni kaliperlerin de girmesiyle birlikte ise toplamda 19 kilogram daha hafif bir Chiron versiyonu karşımıza çıkıyor. Buradaki dinamiğin tamamen karbon fiberden imal edilen yeni gövde panelleriyle desteklendiğini de belirtmeden geçmeyelim. Toplamda sadece 16 adet üretileceği açıklanan otomobil 3,2 milyon euroya alıcı bulacak.

İlginizi çekebilir

21. yüzyılın süper otomobili Czinger 21C