reklamı kapat

POPÜLER

benzin motorin

Bugünden itibaren geçerli; motorin fiyatlarına sevindiren indirim

Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’dan (EPGIS) alınan son haberlere göre motorin fiyatlarına yeni bir indirim geldi.

Küresel anlamda petrol fiyatları son birkaç aydır sabitlenmek bilmiyor. Bir düşen bir artan fiyatlar politik durumlardan etkileniyor. Son günlerde de brent petrol bir düşüş eğilimine girdi. Savaş riskleri sebebi ile zirveyi gören emtia, bir süredir düşüşünü sürdürüyor. Bunun da motorin fiyatlarına yansıması bekleniyordu. Yapılan fiyat değişikliği ile motorine 238 kuruşluk indirin geldi. EPGIS’den konu hakkında resmi bir açıklama gelmedi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’ın yapılan zamlar sebebi tepki görmesi buna sebep olarak gösteriliyor.

İndirim sonrası Ankara’da ortalama 22.90 liradan satılan motorinin litre fiyatı İstanbul’da 22.82 liradan, İzmir’de ise 22.90 liradan satılıyor. Motorinin litre fiyatı Ankara ve İzmir’de 20.52 lira, İstanbul’da ise 20.44 liraya düştü. Her zaman yaptığımız hatırlatmayı yineleyelim. Verdiğimiz rakamlar şirket, bölge ve dağıtıcı gibi unsurlara bağlı olarak küçük değişiklikler gösterebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motorin için Eşel Mobil Sistemi nedir?

Eşel Mobil Sistemi akaryakıt fiyatlarının artışına karşı 17 Mayıs 2018’de başlayan bir sistemdir. Amacı gelen zamlar karşısında kullanıcıları korumaktır. Herhangi bir zam geldiğinde zam oranında ÖTV miktarından düşüş sağlanıyor.

Böylece gelen zamlar kullanıcılara yansıtılmıyor. Sistem akaryakıtlar için 8 Ocak’ta sona ermişti. Ancak değişen fiyatlar doğrultusunda tekrar geri dönmüştü. Benzin, motorin ve otogaz dahil tüm akaryakıt çeşitlerinde hali hazırda uygulanan bu sistem sayesinde kimi zaman, zamlar  ve indirimler ceplere yansımıyor.Yapılan indirim sonrası devletin bir alacağı bulunmadığı için yeni fiyatları direkt olarak pompada görebileceğiz.

İlginizi Çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca