reklamı kapat

POPÜLER

Kinetik 07

“Bulgaristan’ın ilk elektrikli spor otomobili”; Kinetik 07

Başkent Sofya’da düzenlenen özel bir etkinlikle tüm dünyanın karşısına çıkarılan Kinetik 07, pist odaklı sürüş dinamikleriyle dikkat çekiyor.

Elektrikli otomobil yarışı hemen her küresel üreticiyi içerisine çekerken, bu girdabın içerisine çektiği ufak isimleri de çok daha sık duymaya devam ediyoruz. Son yıllarda Uzak Doğu ve Amerika merkezli olan bu girişimler arasında Bulgaristan’dan gelen yeni bir ismi ekleme zamanımız geldi. Kinetik 07 adıyla tanıtımı gerçekleştirilen ve İngiliz Caterham‘ın şasinin kullanan otomobil, ülkenin ilk tam elektrikli spor otomobili olarak lanse ediliyor. İki kişilik bir proje olarak sahneye çıkan ve üretime geçirilmesinin ardından sokaklara çıkabilecek nitelikleri barındıracak Kinetik 07, Sofya‘da düzenlenen etkinliğin ardından sipariş için yatırımcılarını beklemeye başladı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kinetik 07 teknik özellikleri

Caterham şasisi üzerinden sürüş olarak önemli bir beklenti yaratan otomobilin, paylaşılan performans verileriyle bunu destekleyeceğini net bir şekilde söyleyebiliriz. Kullanılan elektrik motorları 644 beygir güç ve 800 Nm civarı tork üreten 07, bu sayede 0’dan 100’e hızlanmasını sadece 2,7 saniyede tamamlayabilecek. Kinetik ekibinin tanıtımda özellikle altını çizdiği noktaların başında yazılım ve parça üretimi geliyor. Aracın yazılım geliştirmesini yüzde 90 oranında kendi içlerinde geliştirdiğini söyleyen mühendisler, gövde parçalarınının bir çoğunu da üç boyutlu yazıcı kullanarak imal etmeyi tercih etmiş. Bu da 07’yi sipariş verecek kullanıcıların özelleştirme seçeneklerini bir hayli zengin kılacak. Dışarıda gördüğümüz minimal yapıyı kokpitine de yansıtan otomobilin şimdilik tam anlamıyla seri üretim versiyon olmaması da şüphesiz buna etken. İlk aşamada toplamda 7 adet üretilmesi planlanan 07’ye olan ilgi şimdiden merak konusu.