reklamı kapat

POPÜLER

Robot_Blue

Çamaşır katlayabilen ve kahve yapabilen robot [Video]

Robotlara ilgi duyan birisiyseniz paylaşacağımız haberden etkileneceğinizi söyleyelim. Robot sistemler bazı kişiler tarafından ilgi çekici bulunsa da bazı kişiler gelecekte robotların ürpertici olacağını düşünüyor. Terminatör filminde karşımıza çıkan robotların ne kadar ürpertici olduğunu söylemek mümkün. 

Teknolojinin gelişmesiyle robotlar da akıllanmaya başladı. Bunun son örneği olan yapay zeka destekli bir sistem, hem çamaşır katlayabiliyor hem de kahve yapabiliyor. Evet yanlış duymadınız, robot her iki işlemide gerçekleştirebiliyor. Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştilen robot, Blue olarak adlandırılıyor. Yapay zeka teknolojisi haricinde makine öğrenme teknolojisinden de yararlanan Blue, harici bir kontrol cihazıyla yönlendirilebiliyor. Piyasadaki diğer yapay zeka sistemleriyle kıyaslandığında hem uygun fiyata hem de güvenli bir teknolojiye sahip olduğu belirtilen Blue, dışarıdan yapılan müdahalelere gerçek bir insan gibi tepki verebiliyor. Tasarımıyla dikkat çeken Blue’da 3D yazıyla üretilmiş parçalar kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelecekten fırlamış gibi görünen robot

Sistemin net satış fiyatı henüz açıklanmasa da Blue’nun 5.000 dolardan daha uygun fiyatla kullanıcıların beğenisine sunulacağı belirtiliyor. Blue’nun ne zaman piyasaya sürüleceği ise henüz belli değil. Yapılacak testlerin başarılı bir şekilde tamamlanması durumunda sistemin piyasaya sürüleceğini söyleyebiliriz.

İlgili video